Mistrovství republiky MSKA-CZ 2016


V sobotu 26. 11. 2016 se v Praze, v tělocvičně TJ. Sokol I. Smíchov, konalo Mistrovství české republiky MSKA 2016. Byl to již 20. ročník tohoto republikového turnaje a to už něco znamená. Již 20 let se na této akci spolu utkávají nejlepší karatisté z republiky a bojují o poháry a medaile. Letos se na akci nominovalo 70 závodníků z celé republiky.

Po ověření registrací se velmi brzy začalo. Oproti předchozím létům tak bylo méně času na rozcvičku a psychickou přípravu, neboť cílem bylo stihnout vše za jediný nabitý den.
Po slavnostním zahájení začala první část soutěže – formy (sestavy). Kategorie byly seřazeny od nejvyšších forem – Contra Set, v nichž závodí mistři a mistrovští kandidáti, postupně přes nižší formy až k těm nejnižším.

Poháry pro medailová umístění.

Poháry pro medailová umístění.

V kategorii Contra Set proti sobě nastoupili jak stávající mistři, tak i ti noví z říjnové Dan promoce v Chorvatsku. S nimi se poměřovali také mistrovští kandidáti. Cvičí se set forem, tedy 5 forem (sestav) bezprostředně za sebou v plném bojovém nasazení. A navíc v zrcadlovém provedení než ostatní nižší pásy. Následující nižší kategorie forem jsou určeny barvou pásu jeho držitele. Vždy se tedy cvičí několik forem bezprostředně jedna za druhou (Set). Hnědé pásy soutěží ve formě Quinta Set (Prima-Secunda-Tertia-Quarta-Quinta), modré pásy v Quarta Set (Prima-Secunda-Tertia-Quarta) a zelené pásy v Tertia Set (Prima-Secunda-Tertia). Oranžové pásy soutěží pouze v jedné formě – Secunda a žluté (a bílé) pásy ve formě Prima. Hodnotí se správné technické provedení, návaznost akcí na sebe, dynamika, bojové nasazení, dojem… Zvládnout všechny detaily ve všech formách při plném nasazení je skutečně náročné. Znamená to nejen výbornou fyzickou kondici, psychickou koncentraci, technickou preciznost, ale také zvládat stres ze soutěže, trému a mnoho dalších aspektů. Trénink a soutěž ve formách je velmi komplexní.

Po ukončení soutěže forem se po krátké pauze rozběhly na čtyřech tatami soutěže ve sportovních bojích a posléze i sparinku. Divácky nejatraktivnější byly pochopitelně nejvyšší, absolutní, kategorie bojů mužů a žen. Nicméně ani další kategorie se nedaly nijak zahanbit a všude si diváci mohli přijít na hezkou podívanou.

absolutní kategorii bojů mužů se letos výrazněji uplatňovalo využití taktického momentu. Převažovaly explozivní útočné akce oproti taktickému manévrování. Boje této kategorie byly skutečně velmi dynamické a velice pestré co se týče repertoáru používaných technik. Diváci mohli sledovat jak přímé tak obloukové údery i kopy. Kopy z otoček a kopy vzad. Dokonce jsme letos ve vyšší míře zaregistrovali kopy ve výskoku, což bylo divácky velmi atraktivní. V průběhu jednotlivých duelů byla vidět průběžná změna taktiky podle aktuálního soupeře. Tato kategorie rozhodně diváky ničím nezklamala a každý si mohl přijít na to své.

Absolutní kategorie bojů žen se nesla v podobném bojovém duchu, jen ženy se držely více „při zemi“ a výskoky jsme zde neviděli. Zato repertoár používaných technik byl opět široký. Převažovaly přímé údery, ale škála byla divácky atraktivní.
Boje modrých pasů byly o pověstný stupínek níže v kvalitě techniky, nicméně v nasazení si nezadali s vyšší kategorií. Možná dokonce to byli větší „srdcaři“, ale proto byla řada technik uspěchaná, nepřesná nebo ne ve zcela ideálním taktickém momentu. Chyběla zde „vyzrálost“ bojovníků vyšší kategorie, což je pouze otázka času a tréninku.
Kategorie bojů zelených pasů byla, jak by se dalo očekávat, opět o stupínek níže. Zde již byla vidět rozdílnost v natrénování jednotlivých technik a sérií. Také poněkud užší repertoár, který vychází z daného stupně technické vyspělosti. Přesto byla vidět snaha o použití taktických situací.
Boje oranžových a žlutých pasů probíhaly ve formě sparinku, ne plného sportovního boje. A technicky i takticky byly adekvátní úrovni jejich pásků. Učí se bojovat a zde měly tyto pásy možnost vyzkoušet si boje pod skutečným stresem velké soutěže. Zažily tu skvělou atmosféru, která je dokázala vybičovat na samotnou hranici jejich možností. Ale také tlak publika a ostatních příznivců na výsledek jejich snažení. Jsou to nenahraditelné zkušenosti nejen do soutěží karate, ale do života vůbec.

Děkuji všem za jejich výkony a snažení. Jsem přesvědčen, že zkušenosti, kterých zde nabyli, účelně zužitkují ve svém dalším rozvoji. Po ukončení mistrovství následovalo slavnostní vyhlášení výsledků, předávaní pohárů, medailí a diplomů. Každý kdo byl na stupních vítězů, si to náležitě užil včetně fotografování a potlesku. Předávajícími byli šéf-Instruktor pro ČR Miroslav Zezulka, VI. Dan a vedoucí akce Miloslav Motl, III. Dan.

Boje mužů. Adam Knajbl, II. Dan (vlevo) a Dalibor Oliva, 2. kyu.

Boje mužů. Adam Knajbl, II. Dan (vlevo) a Dalibor Oliva, 2. kyu.

Po vyhlášení výsledků z mistrovství republiky následovalo vyhlašování celoroční Ligy MSKA-CZ (žebříčky Top Fighters a Top Masters). Vyhlášeny byly výsledky kategorií Boje žen, Boje mužů, Forma, Absolutní (forma a boje dohromady) a Oddíl. Poté následovalo předávání licencí trenérů III. třídy a trenérských licencí MSKA-CZ. Těm, kterým trenérské licence končily, byly prodlouženy a nově také byla předána licence Václavu Doubravskému. Jako poslední se vyhodnotila soutěž O semináře zdarma na rok 2017. Vítězem se stal ten, jenž se aktivně účastnil největšího počtu seminárních dní v roce pořádaných MSKA-CZ. Těchto lidí, se stejným počtem bodů, bylo na konci letošního roku pět. Proto se podle pravidel losovalo na mistrovství republiky o vítěze této soutěže, kterým se nakonec stal Filip Papoušek z oddílu MSK Zábřeh na Moravě. Moc blahopřejeme.

Gratulujeme všem, kteří získali jakýkoliv pohár či medaili, licenci či umístění v Lize MSKA-CZ, což je veřejné ocenění jejich dovedností. Blahopřeje ovšem také těm, kteří se jakkoli posunuli dále ve svém rozvoji karate i sebe sama.

Mistrem české republiky v absolutní kategorii bojů mužů v karate se stal Adam Knajbl z Pardubic.
Mistryní české republiky v absolutní kategorii bojů žen v karate se stala Eliška Paulíčková z Poličky.

Ostatní umístění, včetně celého reportu z akce si můžete prohlédnout zde.
Výsledky Ligy MSKA-CZ si můžete prohlédnout zde.
Fotky z akce si můžete prohlédnout zde.