Prof. Dr. Rudolf Jakhel, X. Dan


Prof. Dr. Rudolf Jakhel, IX. Dan Iniciátor a vedoucí programu Bojové sporty na Fakultě sportu Univerzity v Lublani a nestor mezinárodní MSKAI Dan akademie

Prof. Dr. Rudolf Jakhel, X. Dan
Iniciátor a vedoucí programu Bojové sporty na Fakultě sportu Univerzity v Lublani a nestor mezinárodní MSKAI Dan akademie


Prof. Dr. Rudolf Jakhel
, X. Dan v karate. Narodil se v roce 1942 v Záhřebu. Studoval architekturu, ekonomii, filozofii a jazyky ve Slovinsku a v Německu. Po promoci v roce 1975 žil a pracoval jako mezinárodní poradce v Německu, v bývalé Jugoslávii, ve Spojených státech a Guyaně v Jižní Americe. Všechny jeho reference zde nemůžeme nastínit, zmiňme však alespoň ty nejdůležitější: od vládních projektů v Jižní Americe, v Severní Americe až po sportovní projekt v Německu – “Racionalizace v karate” na institutu pro sportovní vědu Rýnsko-vestfálské vysoké školy technické v Cáchách (Aachen).

S karate začal v roce 1968 ve Stuttgartu. Pěstoval různé směry stylů karate (Shotokan, Shitoryu, Shukokai, Sankukai, Kyokushinkai) a Jiu-Jiutsu. Jako bojovník docílil mnoha úspěchů – v roce 1971 se stal vicemistrem Jugoslávie ve třídě všech vah a s jugoslávským národním mužstvem získal 3. místo na Mistrovství Evropy v Paříži. Poté pracoval jako trenér, rozhodčí a poradce německého svazu karate.

Na podzim roku 1971 založil vysokoškolskou skupinu karate při Institutu pro tělesná cvičení Rýnsko-vestfálské vysoké školy technické v Cáchách a převzal péči o studenty sportu v oboru karate. V současné době přednáší na sportovní fakultě univerzity Ljubljana a na sportovní fakultě Rýnsko-vestfálské univerzity v Cáchách (Aachen).

Problém pěstování karate na sportovně vědecké instituci ho podnítil k vlastnímu intenzivnímu bádání o možnostech racionalizace ve sportovním karate. Dlouholetým výzkumem a ověřováním v praxi se mu podařilo vyvinout stylově neutrální vyučovací metodiku, která se opírá o všeobecnou nauku o pohybu.

Mistr je mimo jiné také autorem knihy Moderní sportovní karate, která vyšla v originále v Německu, a které kompetentní znalci připisují stejně důležitou úlohu, jakou sehrála roku 1922 kniha mistra Gichina Funakoshiho.