Jarní soustředění 2022


V prvých jarních paprscích slunce proběhlo Jarní soustředění sportovního karate EMESKAI v Zábřehu na Moravě, ve dnech 19 – 20. a 26. – 27. března 2022. Celou akci měl organizačně na starosti Josef Král, II . Dan.

Oficiálně Jarní soustředění zahájil v sobotu v 11:00 hod. Miloslav Motl, IV. Dan. Po společné rozcvičce, byli účastníci rozděleni do skupin podle stupně technicko-taktické vyspělosti a v nich trénovali každý svůj učební program. Tréninkovou náplň prvého víkendu jsme u nižších pasů věnovali především detailům v technikách, u vyšších pasů více složitějším kombinacím. Už při tréninku se občas hodily chrániče.

Skupinu nižších pasů do 10. kyu (bílé a žluté pásy) vedli v sobotu Radovan Andrle, IV. Dan a Josef Král, II. Dan. Oranžovým pasům se věnoval Martin Čipera, II. Dan a vyšším pak Miloslav Motl, IV. Dan. V neděli bylo vedení skupin obdobné, jen tréninkový obsah byl náročnější a přímo navazoval na předchozí den.
Prvý víkend byl tedy intenzivně věnován korektuře technik, sparingovým cvikům ve dvojicích a modelovým situacím v zápase…

Druhý víkend byl v sobotu věnován ujasnění požadavků na jednotlivé stupně (pásy). Všechny skupiny vedl Miroslav Zezulka, VI. Dan s pomocí ostatních mistrů a mistryň. Daná technika nebo cvik se ukázal každé skupině jiným způsobem – čím vyšší pás, tím náročnější varianta. Každé skupině bylo také vždy upřesněno, na který faktor sportovního výkonu se má zaměřit, tedy co je od ní očekáváno.
Ve druhé části soboty jsme se pod vedením Josef Krále, II. Dan věnovali pádům a technikám podmetů a porazů…
Na konci tréninkového den jsme si osvěžili pravidla, gestikulaci soudců a celkové jsme se naladili na zítřejší turnaj.

V neděli jsme si po úvodním pozdravu a informacích o průběhu mohli všichni prakticky vyzkoušet, nakolik jsme opravili své chyby a vyzkoušet si nové naučené věci, které si již dostatečně zažily. Nejdříve jsme se náležitě zahřáli a rozcvičili. Poté se již každý začal individuálně připravovat na soutěž. Většinou se věnovali procvičení bojových kombinací a sérií, které mohli používat v bojích na turnaji.

Po krátké pauze, kdy se každý závodník připravoval po svém, se rozběhly soutěže forem (sestav). Začalo se mistrovskými kategoriemi a postupně se pokračovalo nižšími kategoriemi na dalších bojištích. Na konci každé kategorie byly shrnuty základní postřehy soudců, aby soutěžící věděli na co se zaměřit při opravách.
Po kratší pauze se pokračovalo sportovními boji a po nich sparingovými boji. Opět od nejvyšších kategorií po ty nejnižší.

Na konci soutěžního dne opět soudci z jednotlivých bojišť poukázali na nejčastější chyby a nedostatky, kvůli nimž často nemohli techniky bodově ohodnotit. To byla na obou dnech skvělá zpětná vazba pro soutěžící.
Koordinátor Miroslav Zezulka, VI. Dan pak vypíchl jednotlivé zajímavé momenty nebo výkony konkrétních jednotlivců a totéž pak doplnili arbitři z jednotlivých bojišť.

Po tomto závěrečném shrnutí nastal čas pro předání diplomů těm úspěšnějším, jak ze soutěží forem, tak z bojů. Tento turnaj byl součástí zkoušek na vyšší stupně a proto byly následně slavnostně předávány certifikáty s vyšším technickým stupněm (páskem) těm, kteří splnili všechna potřebná kritéria.