Emeskai Workshop


Emeskai workshop byla speciální jedno-víkendová akce, která měla za cíl před-připravit nás na týdenní soustředění Czechia Camp v červenci, jak po stránce technické, kondiční, informační… Akci vedl trenér licence A Miroslav Zezulka, VI. Dan a pomáhali mu mistři a zároveň trenéři licence B Pavel Trunec, III. Dan a Adam Knajbl, III. Dan.

V sobotu jsme se na začátku celého programu věnovali flexibilitě. Těmito cvičeními nás provedla mistrovská kandidátka a trenérka licence C Kateřina Kučerová, 1. kyu. A po delší době, kdy mnozí netrénovali, jak by měli, to bylo potřeba. Následující den nás flexibilitou provedl trenér licence C Martin Štika. Ve všech věkových kategorií se však našli i jedinci, kteří trénovali v “době omezení” poctivě, viz. obrázky níže.

Rozhýbali jsme se cviky zaměřenými na manévrování po zápasišti. Zde jsme si ujasňovali, jakou roli hraje výbušná síla, plyometrie a další faktory… Částečně jsme tak navazovali na Trenérský seminář z konce května v Krmelíně. Každou techniku jsme začali od základního principu pohybu a postupně jsme nabalovali víc a víc specifického zaměření karate až jsme pilovali “ideální techniku karate” stojící na daném principu pohybu. Prvý den jsme si k základním principům přidali také aerobní a anaerobní vytrvalost, abychom zjistili, kde máme aktuální stav kondice. Plyometrické cviky a starty do jednotlivých karate technik včetně postupného nácviku jsme si ukazovali důkladněji a podrobněji u nižších technik. U vyšších technik jsme se zaměřovali na energetické využití pohybů pro udržení silové vytrvalosti. Prvý den, kdy jsme byli ještě čilejší a odpočinutější jsme většinu cviků prováděli ve dvojicích s partnerem, dynamicky a plyometrickými efekty. Byl to hodně praktický trénink, kdy jsme si na konci někteří sáhli na dno naší vytrvalosti :-).

Hlavním cílem napříč celou dvou denní akcí byly korektury technik od 1 až po 12, což reprezentuje všech 12 základních principů pohybů lidského těla. Zde jsme zopakovali a rozvinuli základní principy, biče a na nich postavené techniky. V technikách jsme opravili maximum chyb, aby techniky plynuly hladce a dynamicky. Také v direktních útocích jsme dbali, aby jste zbytečně nesignalizovali soupeři svůj útok. Obsahově jsme se zaměřili především na trénink techniky a vyšší koordinace. Trénovali jsme hlavně ve dvojicích, aby nám to zapadalo do bojového rámce a trénovali jste tak udržování vzdálenosti k soupeři, reakční rychlost a spoustu dalších bojových aspektů atd.
Na konci obou tréninkových dní nás Kateřina Kučerová, 1. kyu provedla pozátěžovým strečinkem a kompenzačními cviky.

Už samotným dvou denním cvičením jsme zlepšili aerobní vytrvalost, která je základem pro anaerobní vytrvalost (aby jste to udýchali v boji). Pauzy byly minimální a cvičili jsme celý víkend, tak jsme také zlepšili silovou vytrvalost. Zkrátka byl to komplex dovedností a různých faktorů, které se podílejí na celkovém výkonu karatisty.
Děkuji všem účastníkům za jejich výkony a přípravu na Czechia Camp – tam to budeme mít o to snadnější 🙂