Adria seminář v Chorvatsku 2014


Ve dnech 27.9.2014 až 5.10.2014 proběhl v Chorvatsku na ostrově Mali Lošinj seminář moderního sportovního karate (MSK) pod vedením mistra bojových umění prof. Dr. Rudolfa Jakhela, držitele IX. Danu karate a autora direktní metodiky MSK. Semináře se zúčastnilo přes 100 karatistů nejen z České republiky, ale i dalších států Evropy, jako např. Německa, Slovinska, Anglie, Švýcarska, Itálie a Kosova.

Tento seminář byl opět jeden z nejprestižnějších. Konal se zde náš mezinárodní turnaj a proběhla velká Dan promoce mistrů. Tomu také odpovídala účast karatistů z jednotlivých zemí. Dokonce přijelo i několik mistrů a mistryň, které jsme již dlouho neviděli – po 10 až 15 letech. Bylo to velice příjemné setkání a navíc všichni tito borci nastoupili v soutěži forem. Klobouk dolů před nimi. Tomu říkám být Mistrem. Mezi nimi byla i naše Zdeňka Hanzlíková, rozená Sauerová. Někteří naši karatisté přijeli i s rodinou, včetně naší mistryně Pavly Faltové. Informací a zážitků je spousta… Opět se potvrzuje, že nestačí o akci jen slyšet, je nutno ji zažít…

Tedy jen stručně. Podle chladného a deštivého počasí v ČR a internetové předpovědi pro Chorvatsko jsme čekali totéž i na Malém Lošini. Byli jsme ovšem mile překvapeni, teplota vzduchu 24°C a voda teplá jako kafe… Tomu se prostě nedalo odolat, takže místo vybalování jsme všichni byli v moři.

Druhý den ráno začal seminář naplno.

Čeští účastníci Adria semináře.

Čeští účastníci Adria semináře.

Ranní tréninky začínaly delšími běhy v patřičném tempu pro důkladné zahřátí. Pro ty, kteří neběhali pravidelně již před seminářem, to byl často také poslední ranní cvik :-).

Následovaly koordinačně-kondiční cviky, které postupně přešly v eMeSKádu – plyometrické cviky zaměřené na karate. Mistr prof. Dr. Rudolf Jakhel, IX. Dan, který celou akci osobně vedl, byl mírný a z většiny cviků plyometrii vypustil. To zachránilo dobrou čtvrtinu účastníků, neboť bez předchozího tréninku plyometrie by po prvém dni odpadli s namoženými lýtkovými svaly.

Následoval trénink taktických situací.

Protože byl ranní trénink také kondiční, tak jsme na jeho závěru jsme absolvovali kondiční cviky. A to jak z nižší úrovně, které známe ze standardních seminářů, tak z vyšší úrovně, které cvičíme pouze na vyšších typech seminářů. K tomu je pochopitelně zapotřebí již určitá zdatnost, aby nevznikla zbytečná zranění.

Kliky na jedné ruce jsou běžnou součástí ranních tréninků.

Kliky na jedné ruce jsou běžnou součástí ranních tréninků.

Polední trénink byl věnován aktivní a pasivní sebeobraně, tréninku použití loktů a kolen, boji se zbraněmi, přerážení kamenů, které jsme sebrali na pobřeží apod.

Odpoledne bylo pro karatisty volné. Vzhledem k počasí jsme využili možnost koupání a relaxace. Z hotelu se dalo za krátkou chvíli dojít do přístavního městečka.

Večerní trénink na pobřeží moře byl úchvatný nádhernou scenérií. Většinou byl věnován technice a taktice karate. V příjemném klimatu, kde se léčí nemoci dýchacího ústrojí byl požitkem nácvik dýchacích forem (kat).

Po večeři a krátké pauze následoval 2-hodinový mítink mezinárodní DAN COLLEGE a DAN AKADAMIE, kde se řešily různé projekty a úkoly sportovní teorie. Zde probíhaly také diskuse nad principy pohybů, metodami tréninků, systémem naší školy, pravidly a dalšími tématy.

Noční tréninky byly letos vypuštěny. Naštěstí, neboť po večeři a následné teorii se všichni svalili do postele jako špalky a spali opravdu zdravým spánkem…

Trénoval s námi také mistr světa v karate a mnohonásobný šampión snad všeho, co se v karate dá vyhrát Fehmi Mahalla, naše MSK špička. Pochopitelně jeho otec Fahri a další skvělí mistři a mistryně. Zkrátka již pouhá účast na takovéto akci je zážitkem, pokud víte, proč tam jedete.

Mistr světa Fehmi Mahalla, III. Dan (vlevo) ve sparinkovém cviku s Issou Quite (Německo, vpravo).

Mistr světa Fehmi Mahalla, III. Dan (vlevo) ve sparinkovém cviku s Issou Quite (Německo, vpravo).

Ve čtvrtek v ranních hodinách čekal na karatisty patrně nej-atraktivnější trénink. Jednalo se o přerážení kamenů. Na skalnatém pobřeží Jadranu jsme si mohli vyzkoušet, na kolik dobře ovládáme přerážecí techniky.

Úsvit slunce vyvolával v každém z nás chuť pro hlubokou meditaci a soustředění, které nás po tak náročném cvičení, osvěžilo a dodalo další síly.

Jeden z nejvyšších mistrů MSKAI prof. Fahri Mahalla, VIII. Dan také na této akci oslavil své narozeniny. My jsme u toho pochopitelně nemohli chybět. A za nás za všechny Čechy předal mistru Mahallovi pohár z pravého českého křišťálu mistr Miloslav Motl, III. Dan.

Ve čtvrtek se také při západu slunce konala promoce mistrů. Mistru prof. Dr. Rudolfu Jakhelovi složilo slavnostní slib 20 mistrů z celé Evropy, mezi nimi byli i Češi, kteří se stali držiteli mistrovských stupňů I.Dan a vyšších.

Slavnostní nástup promovaných mistrů.

Slavnostní nástup promovaných mistrů.

Všichni naši nominovaní mistři/ mistryně získali avizované černé pásy – Dany. Jmenovitě:

Pavel Sokol, IV.

Miloslav Motl, III. Radovan Andrle, III. Lucia Motlová, II. Pavla Faltová, II. Pavel Halama, II. Pavel Trunec, II. Šarka Kučerová, I. Radek Klabeneš, I.

Všem moc blahopřeji. Je to potvrzení, že naše karate je opravdu kvalitní a naši mistři „neusínají na vavřínech“.

Také někteří z nás získali nové licence examinátorů nebo jim byly prodlouženy licence stávající:

Miroslav Zezulka, V. licence X2

Pavel Sokol, IV.
licence X4

Miloslav Motl, III. licence X5

Pavel Trunec, II.
licence X5

Alena Bajerová, II. licence X5

To je velmi důležité do budoucnosti ohledně udělování zkoušek v naší republice a také našeho zastoupení v mezinárodní Dan Academy. Z tohoto pohledu to jsou nejdůležitější lidé v MSKA-CZ, všem blahopřeji.

Na závěr týdenního semináře se konal mezinárodní Adria turnaj. V pátek se soutěžilo tradičně ve formách (tedy souboru bojových scén proti imaginárním soupeřům) a v sobotu ve sportovním boji.

Přestože nejvíce účast-níků bylo  z Německa, turnaj jsme celkově vyhráli my Češi. Všem nejen moc blahopřeji, ale také moc děkuji. Jste skvělí.

Součástí letošní „velké“ Adrie byla i demonstrace sebeobrany mistrem Pavlem Sokolem, IV. Dan. Partnerem, který to musel vše vydržet byl mistr Radek Klabeneš, I. Dan. A myslím, že nikdo z nás by nechtěl být na jeho místě.

Demonstrace byla odměněna zaslouženým bouřlivým potleskem. Za sebe mohu napsat, že jsem byl z vašimi výkony spokojen a mám tolik zážitků jako snad z žádné předchozí Adrie. Děkuji vám.

Výsledný report můžete vidět nebo si stáhnout zde.
Více fotek si můžete prohlédnout zde.