Zimní turnaj karate EMESKAI 2025


Zdravíme všechny nadšence do bojových umění a karate zvláště! Máme za sebou prvý letošní turnaj navazující přímo na Zimní soustředění 2025 v Praze (více info zde). Rádi bychom vám přiblížili atmosféru a hlavní události této bojové akce, která proběhla ve dnech 25. až 26. ledna 2025 v Praze.

Organizací vlastního průběhu akce byl pověřen člen mezinárodní Dan College Jakub Janáček, 2. st. a na časovou koordinaci třinácti soutěžních kategorií mu dohlížel Adam Ptáček, 6. st. Nad nimi ještě bděli na pozici supervizora Miroslav Zezulka, VII. Dan a Miloslav Motl, V. Dan.  

Postřehy ze soutěží forem (sestav)

Soutěže forem proběhly v sobotu a to od nejvyšších pásů po ty nejnižší. Zde je několik postřehů o průběhu…

Martin Čipera z Vysokého Mýta je při své demonstraci charakteristický krátkými kroky. Předvedl svůj standardní výkon a nastavil tak výchozí laťku pro rozhodčí. V průběhu předvedení všech šesti forem (sestav) za sebou se objevovaly drobné chybičky jako nedostatečné otočení paty či stahování ochranné ruky. Celkové solidní výkon a vyhlídkou na medailové umístění.

David Staněk ze Šumperka začal výborně, předvedl dynamickou formu Prima a skvělou techniku. Postupem času však pomaličku ztrácel explozivnost a dynamiku, což se projevilo v Tercii a Quartě. Předvedení Quinty bylo technicky správné, ale chyběla tomu dostatečná bojová dynamika. Přesto může pomýšlet na nejvyšší příčky díky velmi vysoké technické dokonalosti předvedení.

Jan Radil ze Znojma: Jako „alt mistr“ (letos 60 let) předvedl Primu výborně technicky i bojově a okamžitě si získal pozornost diváků. Stejně dobře zvládl i Secundu, což přispělo k růstu jeho prestiže. U formy Terca se však projevila věková omezení, zejména při kopech. Quarta byla rovněž ovlivněna věkem u vysokých kopů, ale provedení bylo stále dost dobré. Do formy Quinta se opřel a dokončil ji s dynamikou a nasazením, takže celkově hodnotíme jeho výkon jako velmi dobrý. Na medailové pozice to zřejmě nevyjde, ale takto solidní výkon mu závidí mnozí mnohem mladší karatisté. Zde jsme viděli „na živo“, jak může karate EMESKAI udržet lidi velmi aktivní i přes vyšší věk. Děkujeme 😊.

Barbora Trtíková z Vysokého Mýta. Její předvedení bylo pomalejší a rozvážnější než u mistra Radila a zaměřeno především na technickou správnost. Postupně se však začaly objevovat drobné chyby. I když pokračovala v nižším tempu s důrazem na techniku, je pravděpodobné, že na medailové pozice nedosáhne.

Martin Goláň z Pardubic vystoupil s ortézou na pravém kotníku, což mu při předvedení formy Primy zjevně nevadilo. U druhé sestavy bylo patrné, že je pro něj těžší správně kopnout na určené pásmo, ale i přesto to zvládl dobře. Jeho tempo bylo rychlejší než u Trtíkové a podobné Radilovu. Třetí sestava Terca nepřinesla žádné novinky, ale v Quartě se již objevily technické chyby a pokles dynamiky, který pokračoval i v závěrečné formě Quinta.

Michaela Jílková z Vysokého Mýta byla favoritkou své kategorie a forma Prima to jasně ukázala. Její nasazení a technika byly na vysoké úrovni, ačkoli se v poslední fázi objevilo pár zaváhání. Forma Secunda proběhla podle očekávání ve vysokém standardu. Ve formě Terca udržela Jílková svou techniku na vynikající úrovni a její dynamika byla velmi dobrá.
Ve formě Quartě sice chyběly některé plyometrické odrazy do obloukových kopů a dynamika se zpomalila, ale rytmus a techniky zůstaly stále výborné. V Quintě došlo k jednomu zásahu kopem o něco níž, než bylo potřeba, avšak ostatní techniky byly provedeny správně.
Celkově si Jílková vedla skvěle a své schopnosti prokázala na vysoké úrovni ve všech formách. Tato vystoupení opět potvrdila její pozici favoritky ve své kategorii.

Ondřej Vachek z oddílu Pardubice předvedl solidní výkony s důrazem na techniku. Prima byla technicky dobrá, ale méně dynamická. Secunda díky plyometrickým startům působila energičtěji. Terca byla podobně nasazená jako Secunda, ale s mírně slabšími údery na konci. Quartu předvedl s dobrou dynamikou a technikou. V Quintě ztratil stabilitu a udělal dva poskoky navíc, což ho stálo body.

Tereza Kopecká z Vysokého Mýta v Primě předvedla pomalejší tempo s důrazem na techniku. V Secundě by však potřebovala explozivnější údery, přesto její výkon byl obstojný, i když se nevyhnula několika drobným chybám. V Terce však ukázala rozhozené štíty a nedotočená ramena. V Quartě opět zvolila pomalejší tempo a i tak se dopustila drobných technických chyb. Celkově lze říci, že její nasazení bylo slabé.

Martin Štika z Prahy při bojovém nasazení předvedl solidní dynamiku i techniku ve formě Prima. Ve druhé formě Secunda měl drobné chyby, které ho stály několik bodů. Třetí forma Terca byla podobná, s mnoha drobnými nepřesnými detaily. Čtvrtá forma měla slabší starty do technik a více technických chyb než předchozí sestavy.

Zdeněk Bombera ze Zábřehu na Moravě předvedl skvělý pohyb po bojišti, jeho sestava Prima byla výborná. V druhé sestavě se však objevily technické nedostatky, jako například nedotažené kopy a špatné kryty. Třetí a čtvrtá sestava byly podobné, avšak v poslední sestavě bylo vidět výrazně vyšší bojová nasazení. Jak se říká, konec dobrý, všechno dobré. Obávám se však, že v tomto případě to na medailové umístění stačit nebude.

Ondřej Pokorný ze Znojma předvedl vynikající bojové nasazení, i když technicky byl místy trochu křečovitý. V Sekundě se jeho technika zhoršila kvůli snaze o rychlost. Přesto ve třetí formě Terca dokázal udržet vysoké nasazení, ale chyběla translace v úderech. Čtvrtá forma byla podobná, s důrazem na rychlost na úkor techniky. Celkově však Ondřej ukázal silnou vůli a odhodlání.

Anna Wavrzacová z Pardubic. Celkové provedení bylo velmi dobré, s působivými explozivními údery, které by však mohly být mírně protáhnuty. Bič byl trochu uspěchaný a Sekunda v přímých kopech 3 a 4 trochu pomalá. Začátek formy Tercy byl nejistý a dynamická ruka nefungovala dobře, také pozice těla při úderech do země nebyla zcela ideální. Rytmus formy byl naopak výrazně lepší než známe z jejích dřívějších předvedení.

Andrea Krčová ze Znojma se opět předvedla svými skvělými explozivními údery. Vyniká plyometrickými odrazy a poněkud krátkými údery, které efektivně doplňuje silnými kopy. Nicméně pozorné oko si všimne , že Andrea při kopu trochu rozhazuje ruce, což by bylo dobré odstranit pro lepší stabilitu i sílu.

Jan Urban ze Znojma se snažil o  precizní techniku, což se mu povedlo výrazně lépe než v jeho dřívějších provedeních. Trochu jsme ale postrádali explozivní údery. Zkrátka něco za něco, ale obojí lze vylepšit a skloubit. Přestože v tomto předvedení kladl důraz na techniku, kopy vpřed nejsou zcela dotažené. Vzhledem k důrazu na technickou správnost mu chyběla ideální rychlost a nasazení, což vedlo zase ke zkrácení technik (snaha o dohnání rychlosti).

Markéta Veselá z Pardubic je známá svou vysokou úrovní dynamiky a explozivními údery. Přesto se během výkonu objevily některé nedostatky. Například chyběl ideální rytmus, tedy rychlé explozivní akce střídají pauzu a koncentraci. Kvůli vysoké rychlosti byly některé techniky nedotažené. V sérii formy Secunda postrádaly kopy vpřed i údery potřebnou translaci. Na začátku formy Terca nebyly pohyby rukou zcela správné a délky kroků nesplňovaly požadavky embusenu. 

Julie Střihavková z Prahy má výhodu dlouhých končetin, které jsou v karate nespornou výhodou, zvláště při dlouhých úderech. Občas se však mírně hrbí při kopech vpřed. I přesto má výborné  držení těla v různých bojových pozicích, jen vždy unikají nějaké drobné detaily jako pozice rukou v impaktu obloukového kopu 8 apod.

A tak bychom mohli pokračovat dál s dalšími  a dalšími kategoriemi. Věřím však, že si již čtenář udělal dostatečnou představu a náročnosti a preciznosti při předvádění technik karate EMESKAI.

Postřehy z bojů karate

Nyní se přesuneme k soutěžím sportovních bojů. Opět se začínalo nejvyššími kategoriemi a postupně se pokračovalo až k těm nejnižším, kde své prvé boje zkoušeli naši nejmladší členové.

V napínavém zápase mezi Janem Radilem ze Znojma a Davidem Staňkem ze Šumperku se odehrála skutečná bitva dovedností a strategie. Radil mistrovsky využíval celé bojiště, prováděl série manévrů s technickou precizností. Nevýhodou je jeho věk (letos 60 let), který může za jeho již nižší reakční rychlost (postřeh), takže to už není jako kdysi😊. Přesto předvedl řadu hezkých taktických strategií. Dokonce „vystřihl“ krásný boční kop 10 při jednom z úniků. Staněk, již s dostatkem bojových zkušeností, přizpůsobil své nasazení tak, aby nezranil protivníka a zároveň mu nic nedal zadarmo. Jeho respekt k soupeři a důkladné technické provedení mu zajistily vítězství v tomto strhujícím duelu. Vyhrál čistě a technicky, jako správný Mistr.

V duelu s Martinem Čiperou z Vysokého Mýta se  Jan Radil ze Znojma pokouší zabodovat údery, ale nedaří se mu správně zasáhnout cíl. Naopak Čipera silně kontruje úderem na hlavu a přesnými zásahy do těla. Přesto Radil nachází mezery v obraně a zasahuje krátkými údery. Tento napínavý duel ukazuje, jak oba bojovníci využívají své upřednostňované techniky a hledají příležitosti k vítězství.

V zápase mezi Davidem Staňkem ze Šumperku a Martinem Čiperou z Vysokého Mýta oba borci začali lehkým oťukáváním a ikdyž se jim podařilo zasáhnout soupeře bylo to bez nasazení – jen testování reakcí soupeře a tudíž bez bodů. Prvá skutečná akce byla hned sporná, neboť oba borci zaútočili současně. Oba závodníci získali bod, ale i napomenutí za nedostatečnou kontrolu techniky. David Staněk několikrát byl svou pěstí nebo nohou na správném místě, ale soudci to ohodnotili tak, že celkově útoky nebyly dostatečné na ohodnocení. Čipera využíval bojiště pro své manévrovnání s cílem nalákat soupeře do své útočné zóny, což se také občas dařilo.

V dalším zápase se Martin Goláň z Pardubic postaral o vyřazení Matouše Vondráčka z Prahy. Vondráček útočil vždy pouze jednou akcí, která mu tedy vždy poskytla menší šanci na úspěch. Přestože do zápasu vstoupil s vysokým nasazením, Goláň jeho snahy rychle překazil. Tento moment ukázal nejen taktickou převahu Goláně, ale také důležitost promyšlené strategie a schopnosti reagovat na různé bojové situace. Zápas tak skončil ve prospěch Goláně, který si zaslouženě odnesl vítězství.

Martin Štika z Prahy měl slabou kvalitu techniky úderů a příliš se unavoval zbytečným manévrováním v souboji s Ondrou Vachkem z Pardubic, který na něj trpělivě čekal a využíval každé příležitosti k útoku, zatímco neustále udržoval Štiku pod tlakem. Tento styl boje se ukázal jako velmi efektivní a diváci mohli sledovat napínavý zápas plný měnících se strategií a taktických tahů.

V souboji mezi Martinem Štikou z Prahy a Martinem Goláněm z Pardubic došlo ke dvěma zajímavým situacím, které obzvláště zaujaly diváky. Prvou byl přímý kop Goláně do těla Štiky, kterého zastihl v nestabilní pozici. Následkem kopu byl Štika odmrštěn z bojiště, což na scéně EMESKAI karate není nic výjimečného, ale strhl s sebou i svého kouče, který stál příliš blízko bojiště. Ani jednomu se nic nestalo a duel pokračoval po ohodnocení situace normálně dále.
Druhou zajímavou situací pro diváky byla tato. Štika při manévrování udělal chybu nebo to možná měl být blaf, ovšem nepodařený. A to že při manévrování spustil ruce z ochranného držení dolů a tím odkryl svoji hlavu. Někdy se tak bojovník snaží vyprovokovat soupeře k útoku, který očekává, aby mohl úspěšně kontrovat. Zde to ovšem Štikovi nevyšlo a Goláň, který byl dostatečně blízko zareagoval obloukovým kopem na hlavu. Kop nebyl ideální vzhledem k úhlu a vzdálenosti a tak diváci mohli vidět hezký pohlavek, který Goláň uštědřil nohou Štikovi za jeho chybu. Situace vyzněla spíše usměvně než nebezpečně. A u některých diváků to skutečně vykouzlilo úsměv na tváři 😊.

V souboji Ondry Vachka z Pardubic s Matoušem Vondráčkem z Prahy si Vachek hodně věřil a tlačil svého soupeře. Jeho taktika byla tentokráte více ofenzivní. Kombinoval různé útoky a snažil se o nepředvídatelnost. Jeho útoky ve výskoku jsou atraktivní pro diváky a často bodujou i u soudců. Někdy je ovšem bojová situace natolik nepřehledná, že ikdyž je slyšet kontakt do chrániče nejde vidět o co šlo a tudíž žádné body. Někdy je bojovník natolik motivován až přemotivován, že nekontroluje dostatečně své útoky hrozí zranění soupeře. A to se stalo i v případě útoku Vachka na hlavu Vondráčka, kdy soudci ohodnotili úder nedostatečně kontrolován a tudíž byl ohodnocen dvěma kladnými body za správné technické provedení i zásah, ale hned i dvěma zápornými body za silný kontakt. Karate EMESKAI je skutečně efektivní bojový sport, ale hlídá se fyzické i psychické zdraví obou bojovníků, k čemuž slouží sportovní pravidla.

A takto bychom opět mohli komentovat další a další zápasy, ale více si prohlédněte na fotkách níže.

Konečné výsledky, včetně celkové výsledkové listiny najdete zde