Úvodní soustředění EMESKAI 2019


Uběhla už řada týdnů od Jarního soustředění, kde jsme si všichni jistě dosyta zacvičili i zabojovali a jelikož čas nespí, sjeli jsme se znovu Úvodním soustředění pro nováčky. Akce letos proběhla v Zábřeze na Moravě ve dnech 1.- 2. června 2019 a organizačně ji měl na starosti Tomáš Braun, I. Dan.

Akci zahájil koordinátor pro českou republiku Miroslav Zezulka, VI. Dan a podal základní informace o průběhu. Hned nato jsme se rozdělili do 3 tělocvičen, kde každá výkonnostní skupina měla svou rozcvičku a následně také svůj obsah tréninků.

U nováčků jsme se důsledně věnovali tréninku základních technik, postojů, krytů, držení rukou, pěstí, práci s tělem, použití šoku a všeho, na čem každý karatista postupně roste. Čím lépe si každý z účastníků osvojí tyto základy, tím lépe se mu bude trénovat jakákoliv technika v budoucnu. Na to dohlíželi Radovan Andrle, IV. Dan a Jan Radil, II. Dan.  Program je obsahově a metodicky sestaven tak, že každý poctivě trénující se musí ve svém vývoji posunou výrazně vpřed. Na této akci to dokázal Dalibor Hranický z Krmelínského oddílu. Celé dva dny soustředěného tréninku pod vedením mistrů udělalo své a Dalibor podal skutečně skvělý výkon.

V průběhu celého víkendu se nováčci také seznamovali se školou MSKAI, dověděli se spoustu informací o zakladateli MSKAI prof. Dr. Rudolfu Jakhelovi X. DAN, metodě výuky a tréninku, fungování organizace, získávání zkoušek, testovních soustředěních, turnajích a mnoho a mnoho dalšího. Na jeden víkend to byl program opravdu nabitý.

Tento seminář je pro nováčky nejdůležitější a mají možnost se ptát a ujasňovat si vše co je o karate zajímá.

Žluté pásy v sobotu pod vedením Tomáše Brauna, I. Dan absolvovaly základní atletické prvky při rozběhání, agility, kryty formou dětské hry zoobmie a několik dalších prvků lepší pochopení cviků z rozcvičky. Následovalo několik gymnastických prvků a pochopitelně program karate. Mistr Tomáš se zaměřil na taktické varianty technik, práce s pohybem, vytváření taktického momentu. Přidal také mnoho taktických rad – jak se chovat po vstupu do bojiště, jak si otestovat soupeře a zvolit vhodnou strategii boje… Nechyběl nácvik nových technik a forem (sestav).

V neděli se pokračovalo vyššími technikami, napojování kombinací do sérií až po kopy v otočce. Závěrečný trénink byl věnován taktika boje, boji v rohu zápasiště, u čáry, použití sérií…

Pro 7. a vyšší stupně byl připraven učební program 6, který se prokládal Trenérským školením. Program vedla Alena Bajerová, III. Dan, trenérské školení Miroslav Zezulka, VI. Dan. Kdo se neúčastnil školení trénoval sparingové cviky. Trenérský program byl pro všechny, kteří jsou v procesu školení na trenéry. Školení bylo vedeno od základů a postupně se budou na dalších školeních probírat stále specializovanější témata. U každého probíraného tématu byly zmíněny projekty, které danou problematiku vysvětlovaly nebo rozšiřovaly. Teorie byla prokládána praktickým tréninkem a v něm upozorňováno na důležité body z probrané teorie.

Na závěr akce se všem, kteří splnili požadovaná kritéria, udělily vyšší stupně technicko-taktické vyspělosti, dětem z Dětského programu byly uděleny vyšší proužky.

Všem blahopřejeme a těšíme se na příští akci, kde se opět posuneme dál.