Úvodní škola v Praze 2015


V listopadu podruhé a také naposledy v roce proběhla Úvodní škola, tedy vstupní seminář nových členů a víkendového tréninku těch stávajících. Dne 7.- 8. listopadu 2015 jsme se setkali v tělocvičně pražského Sokola v Praze na Smíchově.

Na začátku celého semináře jsme se důkladně rozcvičili podle šablony MSKA, která je sestavena lékaři – ortopedy, není to tedy pouze náhodný soubor cviků. Rozcvičku vedla mistrovská kandidátka Stanislava Kubešová, 1. kyu, která tím všem přítomným dokázala, že ohebnost a pružnost může být na vysoké úrovni v každém věku.

Mistrovská kandidátka Stanislava Kubešová, 1. kyu vede rozcvičku.

Mistrovská kandidátka Stanislava Kubešová, 1. kyu vede rozcvičku.

Program pro nováčky vedl mistr Miloslav Motl, III. Dan, a po většinu času mu asistoval mistrovský kandidát Jan Radil, 1. kyu. Noví eMeSKáči se zde seznámili s historií a současností naší školy eMeSKAI, trochou sportovní teorie, tréninkovou metodikou, náplní dalších seminářů a soustředění, závodů i možností tréninku. Informací se zde dověděli opravdu mnoho a já pevně věřím, že jim všem utkví v mysli a budou jim ku prospěchu ve sportovním i soukromém životě.

Trénink nováčků byl zaměřený na procvičení, zopakování a doučení základů, na kterých budou při trénincích dále stavět. Obsahem prvého dne semináře, soboty, byl nácvik bojových pozic. U pozic jde o to, aby byly přirozené, to znamená, nezatěžovaly klouby šlachy jinak, než nám předurčila příroda. Tím šetříme své tělo, své zdraví. Neboť sport má zdraví podporovat, nikoli mu škodit. Dále musí být pozice dynamická, bojovník se v ní musí snadno pohybovat, měnit směr a stále přitom být schopen kdykoliv použít jakoukoliv techniku.
Dále v sobotu proběhl také nácvik a korektura procesu jednostranného a diagonálního úderu.
Důraz byl kladen na správné technické provedení, neboť to zajišťuje, že údery budou v budoucnu velmi rychlé a silné bez zbytečných pohybů navíc. Před samotným úderem nesmí nic z bojovníkova těla signalizovat soupeři, že se chystá udeřit. Jinak ztratí výhodu překvapení. Naopak, učíme se vidět tyto signály a na jejich základě anticipovat (předvídat) co útočník udělá. Pokud se to správně naučíme, máme v boji ohromnou výhodu. A úder samotný je pouze část úspěchu, poněvadž je zapotřebí správné, stabilní bojové pozice, překovat vzdálenost k soupeři, abychom na něj dosáhli apod. Jedná se tedy o komplex vzájemně na sebe navazujících pohybů. Každá fáze má své místo a čas.

Dost prostoru bylo věnováno také vysvětlování všeho, co nováčky o karate zajímalo. Na tomto typu semináře máme pro otázky vyhrazeno dost času. Je důležité, aby zájemci o karate věděli co je reálné se naučit a co je možné pouze ve filmu… Musí pochopit, že bude nějakou dobu trvat než jim to půjde podle jejich představ. Že budou muset pravidelně trénovat, potit se, posilovat své tělo… Zkrátka co to vše obnáší a že to nebude hned zítra.

Druhý den semináře následovalo opakování z předchozího dne a poté k již nacvičenému přidaly nové aspekty. Jednostranné a diagonální údery se nyní nacvičovaly v reálním použití, tedy v přímých útocích. Tento a veškeré další cviky se již vždy nacvičují s partnerem. Aby si karatisté automaticky opravovali veškeré pohyby tak, aby byly reálně funkční. S partnerem každý hned vidí, zda to funguje či nikoliv a co musí opravit. U těchto cviků se již také učí taktika, neboť jednotlivé cviky jsou zároveň typickými taktickými situacemi v boji. Ušetříme tak čas a cvičenci se učí, byť kolikrát nevědomky, mnohem více než si vůbec uvědomují. Využíváme v co největší míře synergických efektů. Protože jsme na sebe vzájemně útočili, museli jsme předtím natrénovat kryty a odrazy. A to jak na horní, tak na dolní pásmo. Pokračovalo se nácvikem přímých kopů vpřed. Jednostranného i diagonálního.

Oranžové a vyšší pásy měly speciální seminář, metodika her pro dětí v přípravce. A přidali jsme také nějaké hry pro starší. Začali jsme principy karate, tedy cviky z učebních programů 12 a 11 + plyo-efekty.
Následovaly hry pro děti od cca 8 let, které jsme si přímo zkoušeli – hráli jsme si a všichni jsme si to moc užívali:-). A další a další hry pro starší a starší… Každý účastník mohl přispět k obsahu tím, že ukázal cvik, který jsme následně vyzkoušeli. Prvým cílem bylo užít si zábavu, najít opět v karate hrách a principech hravost. Druhým cílem bylo vybrat hry a cviky, které budou obsahem učebních programů pro přípravku.

Ke konci akce jsme obě skupiny sloučili a užili spoustu motivační zábavy. Nejprve jsme udělali eMeSka řadu, vyšší pásy udělaly řadu lidí vedle sebe a nováčci jeden za druhým si do jejich břich mohli vyzkoušet jednostranné a následně diagonální údery.

"eMeSKá řada" - naši nováčci prověřili břišní svaly svých starších kamarádů.

“eMeSKá řada” – naši nováčci prověřili břišní svaly svých starších kamarádů.

Vyzkoušeli si tedy skutečně reálné údery na břišních svalů vytrénovaných karatistů, pro které to byla příjemná masáž. Nováčci si dále uvědomili, že i naplno vedené údery se dají vydržet, je to pouze otázka tréninku břišních svalů. Také si tímto způsobem vyzkoušeli přímé kopy vpřed. A zjišťovali stejné výsledky, které jim předtím sdělovali jejich učitelé. Zkrátka není nad vlastní zkušenost, ovšem vždy bezpečně.

Poté si mohli užít živý odrazový můstek, který jim dělal mistr Miloslav Motl, III. Dan. Děti se vždy rozběhly a odrazily se od břicha jeho ležící postavy. V okamžiku odrazu však mistr Miloslav zpevnil břišní svaly a prudkým pohybem nahoru je vymrštil jako skutečný odrazový můstek. Děti si tak užívaly volný let vzduchem a některé letěly skutečně daleko:-). Za mistrem Motlem čekali dva pomocníci, kteří děti pro jistotu chytali, ale v naprosté většině toho nebylo vůbec zapotřebí. Tohle děti znají a skáčou rády. Jen teď to bylo s živým můstkem.

Mistr Miloslav Motl, III. Dan dělá živý odrazový můstek našim novým členům.

Mistr Miloslav Motl, III. Dan dělá živý odrazový můstek našim novým členům.

A aby těch zážitků nebylo málo, tak si mistr Miloslav Motl, III. Dan, který vedl nováčky po celou dobu, připravil exhibiční přerážení stavebních desek. To byl pro nováčky skutečně obrovský zážitek a určitě nejen pro ně.

Mistr Miloslav Motl, III. Dan přeráží 8 betonových desek.

Mistr Miloslav Motl, III. Dan přeráží 8 betonových desek.

Po celém tomto nabitém programu předali mistři Miroslav Zezulka, V. Dan a Miloslav Motl, III. Dan certifikáty se stupni technické vyspělosti.

Více fotek si můžete prohlédnout zde.