Zimní soustředění 2024


O dvou posledních lednových víkendech (20.-21.1. a 27.-28.1 .2024) se v Zábřehu na Moravě uskutečnilo Zimní soustředění EMESKAI – moderního sportovního karate. Bylo to prvé soustředění EMESKAI v letošním roce a přímo navazovalo na naše loňská soustředění. Organizačně měl celou akci pod palcem Dalibor Oliva, I. Dan, člen mezinárodní Dan Academy EMESKAI.

Prvý víkend se začal zahřátím a rozcvičkou dle mezinárodních EMESKAI standardů. V sobotu pak proběhly učební programy A, 8 a 6 podle didaktických principů a progresivního zatěžování. Tyto programy plynule navazují na podzimní cyklus soustředění.
V učebním programu A, jenž vedl Martin Goláň, 1. st., jsme navazovali na programy 12 a 11 z podzimní Úvodní školy pro nováčky. Pak jsme se zaměřili ve cvicích na švihy, plyometrii a odstranění základních chyb (nyní je to velmi důležité).
V učebním programu 8, jenž měl pod palcem David Staněk, 1. st., jsme navazovali na stávající dovednosti účastníků. Jak technicky, tak v taktické rovině.
Program 6 byl určen pro vyšší pásy, od zeleného výše a vedl jej Miroslav Zezulka, VI. Dan. V tomto fyzicky náročném programu jsme ladili jednotlivé techniky a taktiky jak individuálně, tak ve dvojicích při sparingových cvicích.  

První víkend v neděli proběhly učební programy 10, 8 a 5. Učebním programem UP10 navázala tréninková skupina na program A ze soboty. Nyní se již trénovalo s větším nasazením, plyometrií v rozumné rychlosti a na přiměřený kontakt.
Učebním programu 8 to bylo obdobné, jen s náročnějšími technikami. Důraz byl kladen mimo ideální techniku také na rychlost, přesnost a ostatní faktory výkonu.
Pro zelené a vyšší pásy proběhl učební program 5, s ještě náročnějšími technikami a hlavně jejich taktickými variantami. Absolvování tohoto a předchozího programu již vyžaduje dosti vysokou technickou a taktickou úroveň, spolu s nadprůměrnou aerobní a anaerobní vytrvalostí. Komu něco z toho chybí, ten obsah těchto programů náležitě nezvládne a tudíž ani nebude dostatečně připraven na navazující učební programy…

Celý druhý víkend měl v patronaci Miloslav Motl, IV. Dan. V sobotu jsme se věnovali přípravě na turnaj (testovní praxe). To znamená taktika a strategie, tvorba taktického momentu, používané techniky dle výše pásu… Na závěr tréninkového dne se rozběhla prvá část turnaje – soutěž forem. Nastupovalo se od nejvyšších kategorií, tedy mistrovských, až po ty nejnižší. Tím skončila sobota.
V neděli se pokračovalo boji a začalo se opět od nejvyšších kategorií, tedy absolutních. Následovaly postupně další kategorie bojů, z nichž každá měla svá specifika a v každé se našlo nespočet zajímavých situací. Mistři a zkušení bojovníci intervenovali během bojů, aby si každý mohl poznačit tipy a rady pro zlepšení.

Po ukončení turnaje se těm úspěšnějším rozdaly zasloužené diplomy. Ti, jenž zvládli adekvátně všechny požadavky na vyšší pás – získali jej. S prvním soustředěním v roce 2024 začínáme opět sbírat body do žebříčků Top Fighters a Top Masters.
A opět je vyhlášena soutěž o nejaktivnějšího účastníka MSKA-CZ. Vítěz získá účast na naších soustředěních na celý následující rok zdarma. Podrobnosti vám vysvětlí buď vaši vedoucí nebo si pravidla soutěže můžete přečíst na www.emeskai.cz.