Jarní soustředění 2018


V prvých teplých paprscích slunce proběhlo Jarní soustředění sportovního karate EMESKAI v  Hanušovicích, ve dnech 21. – 22. a 28.-29. března 2018. Celou akci měl organizačně na starosti Martin Čipera, I. Dan. Oficiálně Jarní soustředění zahájil v  sobotu v  11:00 hod. koordinátor pro ČR M. Zezulka, VI. Dan. Po společné rozcvičce byli účastníci rozděleni do skupin podle stupně technicko-taktické vyspělosti a v nich trénovali svůj program. Tréninkovou náplň prvého víkendu jsme věnovali detailům v technikách. Už při tréninku se občas hodily chrániče :-).

Skupinu nižších pasů do 10. kyu (bílé a žluté pásy) vedl v sobotu Jan Radil, I. Dan. Pomáhali mu Martin Čipera, I. Dan, Radovan Andrle, III. Dan a mistrovští kandidáti, kteří jsou v přípravě na mistrovské zkoušky. Na to vše dohlížel Miloslav Motl, III. Dan. V neděli tuto skupinu vedl Martin Čipera, I. Dan. Pomáhal mu Jan Radil, I. Dan a mistrovští kandidáti, kteří jsou stále v přípravě na mistrovské zkoušky. Na to vše opět dohlížel Miloslav Motl, III. Dan.

Skupinu oranžových pasů provázeli jejich programem v sobotu a v neděli Pavel Trunec, II. Dan a Josef Král, I. Dan. Pomáhal Jiří Trunec, I. Dan.
Skupinu zelených a vyšších pasů vedl jejich programem Josef Král, I. Dan. Miroslav Zezulka, VI. Dan vedl průběžně trenérský seminář.

Prvý víkend byl tedy intenzivně věnován korektuře technik, sparingovým cvikům ve dvojicích, sériím… Dále pak také školení rohových soudců a soudců na bojišti. Na trenérském semináři se dále probírala didaktická stránka výuky a vše se ukazovalo na praktických situacích.

Druhý víkend byl celý věnován testovní praxi. Zde si všichni mohli vyzkoušet na cvičném turnaji, nakolik opravili své chyby a vyzkoušet nové naučené věci, které si již dostatečně zažili. František Starý, 1. kyu jako časový koordinátor měl na starosti celou organizaci turnaje a tak hned v úvodu všem vysvětlil časový průběh dne. Zopakovala se stručně pravidla soutěží forem a bojů.

Pak jsme se náležitě zahřáli a rozcvičili. Po rozcvičce se účastníci rozdělili do skupin jako na předešlém víkendu a začali se připravovat na soutěž. Většinou se věnovali procvičení bojových kombinací a sérií, které mohli používat v  bojích na turnaji. Instruktoři je opět upozorňovali na důležité aspekty a opravovali především taktické chyby, protože oprava techniky pochopitelně zabere mnohem více času.
Po krátké pauze, kdy se každý závodník připravoval po svém, se rozběhly soutěže forem (sestav). Na prostředním bojišti se začalo mistrovskými kategoriemi a postupně se pokračovalo nižšími kategoriemi na dalších bojištích. Na konci každé kategorie byly shrnuty základní postřehy soudců, aby soutěžící věděli na co se zaměřit při opravách.

V neděli se pokračovalo sportovními boji a po nich sparingovými boji. Opět od nejvyšších kategorií po ty nejnižší.

absolutní kategorii bojů mužů se tentokráte sešlo více barev pásků a tak jsme zde mohli vidět také modré a dokonce i zelené pásy. Nejmladším účastníkem byl David Staněk se zeleným pásem, který teprve na minulém soustředění postoupil do kategorie plného sportovního boje. A jeho premiérou byla hned absolutní kategorie. Bylo skvělé, že vyšší pásy mu na začátku vždy daly šanci vyzkoušet si, co potřeboval a pak mu to trošku ztížily :-). Oceňuji, že ho mnohem starší a zkušenější borci ihned „nezlikvidovali“ a bojovali čistě s přiměřenou razancí. Takto to byly rovnocenné boje, kde rozhodoval taktický moment, taktika a technika. A tak to mělo být. Už toto něco vypovídá o psychické vyspělosti těchto borců, děkuji jim.

Na konci soutěžního dne opět soudci z jednotlivých bojišť poukázali na nejčastější chyby a nedostatky, kvůli nimž často nemohli techniky bodově ohodnotit. To byla na obou dnech skvělá zpětná vazba pro soutěžící. Koordinátor mistr Miroslav Zezulka, VI. Dan pak vypíchl jednotlivé zajímavé momenty nebo výkony konkrétních jednotlivců a totéž pak doplnili arbitři z jednotlivých bojišť.
Po tomto závěrečném shrnutí nastal čas pro předání diplomů těm úspěšnějším, jak ze soutěží forem, tak z  bojů. Tento turnaj byl součástí zkoušek na vyšší stupně a proto byly následně slavnostně předávány certifikáty s vyšším technickým stupněm (páskem) těm, kteří splnili všechna potřebná kritéria.

Výsledky z turnaje si můžete stáhnout zde: Jarní turnaj 2018.

Všichni jednotlivci sbírají body do svého žebříčku Top Fighters. Jejich body se pak sčítají pro oddíl, v němž trénují a tvoří se žebříček oddílů (je zahrnut v Top Fighters). Mistři sbírají také body pro své oddíly a žebříček jev Top Masters.

Také od začátku roku probíhá soutěž O nejaktivnějšího účastníka. Soutěží se o semináře MSKA-CZ na celý příští rok zdarma.

Fotky a videa z akce jsou níže.