1 World Senior and Veteran Karate Championship IKU 2013


Soutěž pořádala nově vzniklá organizace – International Karate Union (IKU) ve dnech 6. až 9. 6. 2013, Portorož – Slovinsko. Tato asociace se zformovala nedávno jako reakce na vývoj karate ve světě, kdy se snahou dostat na Olympiádu ztratilo mnoho starých hodnot tohoto výjimečného bojového sportu. Jde o jeden z prvních pokusů vrátit zpět některé myšlenky a hodnoty, po kterých již dlouho volalo mnoho „Karateků“ po celém světě, kterým se nelíbil současně směřující trend „světového“ karate. Turnaj zahajoval slavnostní nástup všech zástupců z celkem 19 zúčastněných zemí. Mimo mnoha evropských států zde měli své zástupce i země jako Ghana, Dominikánská republika, Nigérie, Nepál, Irák a další. Každý tým měl v čele svého „vlajkonoše“, nesoucí vlajku zastupující země. Z našeho MSKA-CZ týmu se tohoto úkolu zhostil Josef Král, I. Dan.

První den byly na programu týmové kategorie. Český MSKA tým nastupoval na celém turnaji pouze v kumite a kata bohužel, z důvodu odlišnosti od tradičních japonských sestav, obsazena nebyla. Veřejný los nám jako prvního soupeře určil velice silný tým Velké Británie. Jako první nastupoval Josef Král. Tento duel přes veškeré úsilí nedopadl v náš prospěch kladně. Pepa bohužel nenašel recept na soupeře o hlavu vyššího a s proklatě dlouhýma rukama. Inkasoval většinu úderů na hlavu právě z přední ruky, konečný stav boje 2:6. Jako druhý v pořadí nastupoval Lubomír Macek, který se v nepříznivé počáteční situaci zhostil svého úkolu na výbornou a dokázal vyrovnat skóre teamu 1 : 1, kdy vybodoval na limit svého soupeře hladce 6:1. Jako třetí v pořadí nastupoval Ján Jamrich, pro kterého toto byla druhá zahraniční soutěž vůbec a tomu se bohužel složitý úkol dotáhnout souboj do vítězného konce pro MSKA tým nezdařil. V dalším kole narazila Anglie na favorizované Rusko. To zvítězilo a tím se nám cesta do repasáže uzavřela.

Druhý turnajový den byl určen pro kategorie jednotlivců. Čeští bojovníci měli svá zastoupení jak v systému Kumite Shobu Ippon (limit boje na 2 body) tak i Shobu Sambon (podobné systému WKF, ale s horním limitem 6 bodů). Naše boje otevíral Lubomír Macek a Ján Jamrich v kategorii Kumite Shobu Ippon (+70 kg), každý v jedné části eliminačního pavouka. Boje v systému Ippon se vyznačuj vyšší tvrdostí a rychlostí. Je to dáno nižším bodovým limitem, rozhodnout souboj mohou dva rychlé údery, nebo pokud soupeř zaspí, tak i jeden dobře mířený na hlavu. Používají se chrániče na ruce v maximální tloušťce 1cm a jsou zakázány chrániče nártů. I přes tyto rozdíly dochází k minimálnímu počtu zranění. Dle osobních postřehů měli lékaři většinou méně práce, než tomu bývá na domácích soutěžích.

Lubomír Macek vstoupil do turnaje suverénní výhrou. Prvního soupeře z Itálie zdolal 2:0. Toto vítězství se mu podařilo před vypršením časového limitu. Druhým želízkem v této kategorii byl Ján Jamrich, který nad soupeřem z Německa zvítězil v taktickém souboji 1:0. Oba nasazení bojovníci tak úspěšně zdolali první kolo a sledovali vývoj turnaje i formu budoucích soupeřů. Už bohužel tušili, kdo je čeká. Macek se v druhém kole střetl se soupeřem z Ruska. Kvalita soupeřů Ruského týmu byla známá už z předešlého dne. Napodobit výsledek z prvního kola se mu nepodařilo. Duel skončil prohrou s ruským soupeřem, skóre 0:1. Druhý v pořadí nastoupil Ján Jamrich, který první „zahřívací“ zápas zvládl. Jeho soupeřem byl také bojovník z ruské školy. I přes vypjatý souboj, který si sebou přinesl drobná zranění našeho zápasníka, skončil nepříznivě pro českého zástupce, skóre 0:1. Oba Rusové se probojovali až do finále a tak cesta do repasáže byla ještě otevřena.

V průběhu eliminační Ippon kategorie se rozběhla na dalších bojištích také kategorie Sambon +80 kg, ve které nastupoval Josef Král. Los mu bohužel snad jako naschvál určil stejného soupeře z Anglie, kterého již potkal v teamovém souboji. Ač již připraven takticky, nebyl schopen boj dovést do vítězného konce. Opět prohrál na limit a odvezl si sice trpkou zkušenost, ale získal směr, jakým se příště připravit na takovýto typ soupeřů a jak upravit svoji bojovou taktiku. Angličan v dalším kole prohrál s vítězem a cesta do repasáže byla uzavřena.

Jako první do repasáže nastoupil Lubomír Macek, který měl za soupeře dalšího Itala. Velkou chybou bylo, že Luboš svého soupeře v počátcích duelu podcenil, udělal taktickou chybu a v následném pokusu o srovnání nezabodoval jako první. Skóre 0:2 bylo jeho rozloučení s tímto turnajem.

Dále v repasáži pokračoval Ján Jamrich. Narazil na soupeře z Německa. Po emotivním duelu, obnoveným zraněním ze souboje s Rusem doprovázeným častým ošetřením lékařem, soupeře zdolal, skóre 1:0. Po duelu byl v péči trenéra, který patřičně motivoval do dalšího souboje. V tomto souboji nastoupil proti soupeři z Ruska. Souboj na obou stranách probíhal s vypětím všech sil, extrémním nasazení a rychlém tempu. Soupeř bohužel potvrdil výbornou formu a nasazení až do posledních sekund duelu, díky kterým docílil výhry. Ján Jamrich utrpěl porážku 0:2 a svoji cestu tak ukončil před medailovou pozicí, ziskem 4-5 místa v kategorii Ippon + 70 kg.

Posledním želízkem v ohni byl nováček Karel Škurek v kategorii Sambon -80 kg. Jednalo se o Karlův první externí turnaj a první zkušenost mimo MSKA vůbec. Nastoupil proti soupeři z Bosny a Hercegoviny, který ho lehce deklasoval 0:6 ještě před limitem. I tak je to velká zkušenost pro držitele zeleného pásku. O kvalitě soupeře svědčil i jeho postup do finále v týmech Sambonu, vybojované z prvního turnajového dne a třetího místa v této kategorii.

Zleva: J. Jamrich, J. Král, L. Macek, K. Škurek, R. Andrle

Zleva: J. Jamrich, J. Král, L. Macek, K. Škurek, R. Andrle

Organizování a podporu české výpravy měl na starosti kouč Radovan Andrle.