Zimní soustředění 2019


O dvou posledních lednových víkendech (19.-20.1 . a 26.-27.1 .2019) se v Hanušovicích na Šumpersku uskutečnilo Zimní soustředění EMESKAI, kterého se zúčastnilo takřka sedm desítek karatistů. Bylo to prvé soustředění EMESKAI v tomto roce a přímo navazovalo na loňské tréninky. Tato akce byla zvláštní tím, že byla spojena také s trenérským seminářem. To znamená, že se při výuce a tréninku vysvětlovalo do větší hloubky a souvislostí než obvykle, což bylo přínosné také pro běžné účastníky.

Celou akci měl organizačně pod palcem Jan Radil, II . Dan, vedoucí oddílu MSK Znojmo, člen mezinárodní Dan College a držitel mezinárodní instruktorské licence X5.

Prvý víkend se začalo rozcvičkou dle mezinárodních EMESKAI standardů, kterou vedl Jan Radil, II . Dan. Poté začal jedinečný trenérsko-cvičební program, který byl natolik specifický, že ještě nikdy takto v EMESKAI neproběhl. Účastníci tedy zažili zcela jedinečné okamžiky, kdy na vlastní kůži pocítili zrychlení v technikách karate. Pocítili sílu úderů i kopů svých spolu-trénujících a to i přes ochranné vesty či lapy. Ucítili „hladkost“ a jednoduchou návaznost jednotlivých pohybů do technik karate. Koordinátor pro českou republiku Miroslav Zezulka, VI. Dan začal s principy bičovitého úderu, který se vysvětluje nováčkům na Úvodním soustředění. Je to způsob, jak vyvinout značnou rychlost a následně sílu úderu. Je to metoda, jak mít úder skutečně explozivní/ výbušný, a to nezávisle na tělesné konstituci. Praktický nácvik tohoto principu přešel plynule přes několik přípravných cviků až do techniky karate – jednostranného a diagonálního úderu. Následovaly podobné postupy pro přímé kopy vpřed a další taktické situace jako direktní kontry a kontry ze strany.

Každý tak získal nové informace a metody tréninku pro další oddílový i svůj vlastní trénink. Kdo nepřijel bude holt trénovat stále „po starém“. Žádné vyprávění nenahradí vlastní zkušenost, to už víte a hlavně jste to už sami zažili.

Odpočívalo se u vysvětlování jednotlivých cviků a občas jsme měli i nějakou pauzu. Jinak se trénovalo v docela dynamickém tempu až skoro do konce.

Hodně ukazovali a předcvičovali ti, kteří byli v procesu školení na trenéra. A to ať na trenéra III. třídy (C ) různé funkční úrovně nebo trenérů II. třídy (B ). Informací bylo skutečně hodně a byly podávány průběžně u jednotlivých cviků a jejich fází.

Zde je na místě připomenout motto z našeho kalendáře akcí:

Nestačí o akcích pouze číst nebo o nich slyšet, je nutno je prožít“.

Přesně tak. Bez vlastního prožitku této akcelerace, bez cítění toho, jak tělo funguje právě v těchto cvicích je čtení o akci pouhou abstraktní teorií, která vás sotva posune někam dál. Proto je osobní účast na našich akcích tak důležitá.

Druhý víkend nám trošku zkomplikovalo počasí, které způsobilo výrazné zpoždění vlaků a ostatní dopravy. Ale rychle jsme se přizpůsobili vzniklé situaci a začali jsme přípravou bojišť a vysvětlováním/ školením všeho co se toho týče. Nejprve se vysvětlilo, jak se staví bojiště, co je k tomu zapotřebí, kde jsou jaké linie, stoly protokolu apod. Následovalo objasnění, jak vše funguje při zápasech, kdy a proč rotují soudci, jakou úlohu mají lidé u protokolu… Další část byla věnována úloze kouče a pak výkonu samotného bojovníka. Na této akci jsme měli opět řadu zkušených mistrů a mistryň.

Po tomto školení a přípravách testovní praxe jsme se začali připravovat na výkon. Později v sobotní odpoledne se rozběhla prvá část turnaje – soutěž forem. Nastupovalo se od nejvyšších kategorií, tedy mistrovských, až po ty nejnižší. Tím skončila sobota. V neděli se pokračovalo boji a začalo se od nejvyšších kategorií, tedy absolutních. Následovaly postupně další kategorie bojů, z nichž každá měla svá specifika a v každé se našlo nespočet zajímavých situací.

Po ukončení turnaje se těm úspěšným rozdaly zasloužené diplomy. Ti, jenž zvládli adekvátně všechny požadavky na vyšší pás – získali jej. Rovněž tak se udělovaly proužky v Dětské škole EMESKAI. Všichni poté odjížděli ze semináře s tím, že věděli o svých největších slabinách i nedostatcích, ale také silných stránkách a možnostech zlepšení. Nyní už je na nich samotných, aby to využili. Toto zimní soustředění se tedy obsahem i způsobem tréninku dost odlišovalo od předchozích akcí tohoto typu, ale rozhodně ku prospěchu účastníků.

I letos je vyhlášena soutěž o nejaktivnějšího účastníka EMESKAI CZ, který má akce celý rok bezplatně. Podrobnosti vám vysvětlí buď vaši vedoucí nebo si informace můžete přečíst v sekci pro členyz. V loňském roce 2018 se vítězem stala Hanka Štrumfová z Poličky.
V sekci pro členy si můžete stáhnout aktuální stav Top Fighters a Top Masters.