Zimní škola 2014


Prvým letošním seminářem Moderního sportovního karate byla Zimní škola v Praze. Proběhla ve dnech 18.-19. a 25.-26. ledna 2014.

Vysoké pásy nyní na semináři prošly postupně všechny části základních programů. Smyslem bylo zkvalitnit techniku i taktiku každého z nich, naučit se adaptovat (přizpůsobit) techniku bojové situaci apod. Zkrátka, aby karate bylo skutečně funkční a zároveň na dost vysoké úrovni. Není to tak lehký úkol, jak se některým zpočátku mohlo zdát. Účastníci viděli své nedostatky a mohli tak pracovat na jejich odstranění. Na Jarní škole tak mohou překvapit své soupeře tím, že už nemají tu „díru“ kam prošel úder nebo kop minule…

Mistryně Motlová, I. Dan opravovala chyby zeleným a vyšším. A nutno podotknout, že byla velmi důsledná. Rozhodně jste se pod jejím vedením zlepšili.

Je všeobecně známo, že mistryně Pavla Faltová, I. Dan a Lucia Motlová, I. Dan mají projekt časových koordinátorů. Vypracovaly tak výbornou metodiku a způsob učení, že pod jejich vedením se tuto rutinu musí naučit každý.

Zcela poprvé nastupovaly na turnaji zelené pasy ve formě Terca Set, což je miniset forem Prima, Secunda a Tertia. Tento miniset prověřil jejich kondici, pohybovou koordinaci, psychickou odolnost i bojového ducha. Závodníci si s tím poradili lépe než jsem čekal, což mne utvrdilo v přesvědčení, že je to správná cesta.

Modré pasy se až přímo na turnaji dověděly o tom, že i je čeká obdobný miniset s názvem Quarta set (Prima, Secunda, Tertia, Quarta). Musím je pochválit, že tuto výzvu vzali a poprali se s ní se ctí. Bylo to sice opravdu narychlo, ale stejně to všichni trénují v oddílech. Nyní to pouze veřejně prezentovali a soutěžili. Bylo to zcela poprvé stejně jako pro zelené pásy. Nijak to ovšem nesnížilo jejich obvyklou kvalitativní úroveň. A to mne zase velmi potěšilo.

Přesto se ukázalo, že na tomto turnaji měli všichni a to bez rozdílu pasu trochu problémy se základními detaily. Nedostatečné točení pat a ramen do úderu, stahování štítů apod. Pochopitelně, že byly v každé kategorii výjimky, které to zvládly výborně.

kategorii oranžových pasů, kam postoupil po minulé akci také Daniel Čipera (8 let, Vysoké Mýto), se neudálo žádné překvapení. Pouze Daniel, zvyklý ve žlutých pasech na svou vysokou kvalitu, měl nyní sportovní smůlu. V polovině formy jej stihlo tzv. „okno“ a to jej poněkud rozhodilo. Tento výpadek se samozřejmě odrazil v bodovém hodnocení rozhodčích. Nejdůležitější však bylo, že to Daniel pod obrovským psychickým tlakem nevzdal a formu docvičil s patřičným nasazením. To je největší vítězství a má za to můj respekt.

Nová generace z loňského podzimu měla na ZS svůj prvý turnaj. Zcela poprvé nastupovali ve formě Prima a někteří z nich (podle věku a stupně pásu) také ve sparinku (jednoduchá forma boje). Obecně celá generace formu zvládla v procesu, nyní musí pracovat na detailech.

Na turnaji jsme viděli docela hodně, vysloveně učebnicových, bojových momentů. Například Jaroslavu Roušarovi se několikrát povedl hezký podmet a dostat tak na zem o 3 hlavy vyššího Dalibora Olivu. Ten zase na oplátku využíval své dlouhé končetiny pro přímé útoky. Obecně boje nejvyšších kategorií byly více na jistotu, byla vidět zkušenost nastupujících borců. Čím nižší kategorie, tím byly boje divácky atraktivnější, nicméně s většími taktickými chybami. Bojovníci se snažili využít každou situaci a výsledkem bylo velké množství akcí, ale jen některé z nich se dočkaly bodového ohodnocení soudců.

Asi nejčastější chybou byl nedostatečný štít přesně v okamžiku útoku (impaktu). Jakoby si bojovníci byli tak jisti svým zásahem, že podcenili ochranu vlastní hlavy.

Co se týče organizační stránky, musím poděkovat mistru Slávkovi Motlovi, II. Dan, mistryním Pavle Faltové, I. Dan, Lucce Motlové, I. Dan plus všem, kteří jim pomáhali. Na tomto semináři jsem opravdu nemusel řešit nic, skutečně nic organizačního. Vše bylo skvěle připraveno a já se mohl naplno věnovat  účastníkům akce. V okamžiku, kdy jsem si pomyslel, že bych něco potřeboval, bylo mi to nabídnuto. Skoro jsem je začal podezřívat, že mi čtou myšlenky 🙂 Jde vidět, že již jsou opravdu zkušenými eMeSKáči.

Mistryně Pavla Faltová se ujala funkce hlavního organizátora celé akce, přestože byla již v 9. měsíci těhotenství. A zvládla to skvěle. Velké díky vám všem.

Všichni jednotlivci sbírají body do svého žebříčku Top Fighters a Top Masters. Jejich body se pak sčítají pro oddíl, v němž trénují a tvoří se žebříček oddílů (je zahrnut v Top Fighters).

Miroslav Zezulka, V. Dan

Výsledný report můžete vidět nebo si stáhnout zde.
Více fotek si můžete prohlédnout zde.