Úvodní škola 2017


Nadešel měsíc květen, kdy všichni můžeme konečně odložit teplé oblečení, navléct trička, běžecké boty, vydat se na hory, do lesů či na silnice a věnovat se tréninku takřka kdekoliv. V květnu se také pravidelně potkáváme s našimi novými členy z náborů jednotlivých oddílů na jejich prvém semináři. Tato akce – celorepublikový Úvodní seminář pro nováčky Moderního sportovního karate (EMESKAI) – se uskutečnil v Hanušovicích na Šumpersku o víkendu 27. – 28. května 2017.
Celou akci měla organizačně pod palcem mistryně Alena Bajerová, II. Dan, která vše organizovala se svou dvou měsíční Sofinkou.

Akci zahájil koordinátor pro českou republiku Miroslav Zezulka, VI. Dan a podal základní informace o průběhu.
Společnou rozcvičku vedl Jan Radil, I. Dan a důkladně probral všechny cviky. Nováčkům pak byly ještě zvlášť dovysvětleny potřebné fáze cviků i jejich návaznost na techniky karate. Také jsme přidali pár tipů z vlastních zkušeností.

Jan Radil, I. Dan vede rozcvičku EMESKAI.

Jan Radil, I. Dan vede rozcvičku EMESKAI.

Po rozcvičce se účastníci rozdělili na dvě skupiny. Skupinu nováčků vedl Miloslav Motl, III. Dan a ostatní pásy od žlutých až po hnědé vedl Josef Král, I. Dan.
Nováčci se důsledně věnovali nácviku základních technik, postojů, krytů, držení rukou, pěstí, práci s tělem, použití šoku a mnoha dalšího… V této skupině vypomáhali s korekturou účastníků Jan Radil, I. Dan a mistrovský kandidát Petr Hromádka, 1. kyu. Byl to zkrátka víkend nabitý informacemi, cvičením a zlepšováním sama sebe. Jsem si jistý, že naši noví členové odjeli po semináři do svých domovských oddílů plní dojmů a chuti do dalšího tréninku. Tento seminář je také vstupní akcí pro možnost účasti na dalších seminářích, turnajích či mezinárodních soustředěních.

Pro žluté a vyšší pásy je tato škola skvělou příležitostí otestovat si, jak mají zvládnuté základy. Na jiných typech seminářů na to není dost času. Tentokráte byl ovšem obsah poněkud odlišný. Byl připraven speciální program – příprava na turnaj.

Po krátkém procvičení základních technik, které sloužilo pro zahřátí se na pracovní teplotu a naladění na výkon, se skutečně začalo. V zorném poli mistra Josefa byly nejpoužívanější kombinace 1 až čtyři, tzn. jednostranné a diagonální přímé údery, jednostranné a diagonální přímé kopy. Začalo se překonáváním vzdálenosti k soupeři, starty, minimalizace signálů soupeři… zde dostaly zabrat hlavně nohy těch, kteří nejsou s explozivními starty velcí kamarádi:-). Následoval pohyb po bojišti, startování do kombinací a sérií z různých pozic a úhlů k soupeři, střídání pozic…

Po tomto fyzickém bloku následoval odpočinek v podobě teoretických taktických základů boje. Probíraly se specifika sportovního zápasu, taktika z pohledu útočníka i obránce. Upozorňovalo se na nejčastější chyby a nedostatky.
Po tomto odpočinku následoval opět cvičení blok, kdy se probraná teorie zkoušela v praxi. V různých taktických cvicích si účastníci postupně vyzkoušeli s různými soupeři vše, co potřebovali. Od bojového nasazení, přes taktický moment až po ovládání tempa celého zápasu.

Důsledně se probrala pravidla boje. Pak jsme prošli přípravu na zápas v den turnaje, taktické základy chování bojovníka v bojišti a to jak z pohledu útočníka, tak i obránce. Hodně času jsme věnovali práci se správnou bojovou vzdáleností (udržování, překonávání, starty do technik). Opravovali jsme hodně detailů ve formách (sestavách), ale také jsme pilovali vizuální dojem, správný rytmus, držení orientace v prostoru a reálnost technik. Forma je přece také boj :-).

Tréninkové a teoretické bloky se tedy průběžně střídaly a vzájemně doplňovaly. Byl to velmi propracovaný obsah a každý kdo se zúčastnil, získal nejen informace a rady, ale hned je s partnerem vyzkoušel. Mnozí z účastníků byli překvapeni, jak moc se zrychlili, zlepšili odhad vzdálenosti a celkově se výrazně zlepšili v taktice. Byl to opravdu kvalitativní skok. Kdo se nemohl zúčastnit, přišel skutečně o hodně. Těm výše jmenovaným mistrům pomáhali ještě další: Pavel Trunec, II. Dan, Jiří Trunec, I. Dan, Štěpán Příhoda, I. Dan… Tolik mistrů se věnovalo účastníkům tohoto semináře. Co si přát víc :-).

Na konci akce pochopitelně nemohlo chybět udělování technických stupňů. Naši nejmladší členové z dětské školy, tzv. přípravky získávali proužky na svůj pás. A nutno podotknout, že se jich tento víkend posunulo hodně o kus dál. Následovalo udělování standardních stupňů na 11. kyu (bílý pás) a 10. kyu (žlutý pás).
Předávajícími byli Miroslav Zezulka, VI. Dan a Miloslav Motl, III. Dan.

Všem blahopřejeme a těšíme se na příští akci.

Další fotky z akce si můžete prohlédnout zde.