Mezinárodní Easter seminář 2014


Letos se konal již 18. ročník speciálního Easter semináře a to ve dnech 21. 4. – 25. 4. 2014 v Praze. Stejně jako v minulých letech byl určen výhradně pro držitele vyšších pasů.

Zajímavá je jeho historie. Vznikl v počátcích naší existence jako reakce  na potřebu našich trenérů, kteří potřebovali ke svému dalšímu postupu vyšší programy a silnější konkurenci.  Zcela prvý seminář tohoto typu se tedy uskutečnil v naší republice v Praze 29. května až 3. června 1993. Protože vysokých pasů nebylo zase tak mnoho, pozvali jsme naše zahraniční spolucvičence z Německa a Slovinska. Tak se zrodila další tradice, z níž získávají praktické informace a zkušenosti stále nové a nové vysoké pásy.

Letošní akce se zúčastnili nejen karatisté z České republiky, ale také z Německa, Slovinska, Itálie a Velké Británie. Vzhledem k tomu, že Němci naplánovali své celostátní mistrovství ve stejném měsíci, jejich účast byla letos o poznání nižší. Mělo to však i své nesporné výhody. V menším počtu jsme měli konečně v hale dost prostoru a seminář byl výrazně osobnější, bylo více prostoru pro individuální řešení nedostatků, více prostoru pro osobní dotazy… Dokonce jsme v menším počtu konečně mohli udělat progresivní sparing se všemi postupnými fázemi, jak má správně vypadat. A to v podobách, které jsme ještě nikdy a na žádném semináři nedělali. Jednoduše proto, že ve velkém počtu to příliš dlouho trvá. Letos tedy proběhla spousta tréninkových bojů a speciálních cviků, které naprostá většina účastníků ještě nikdy nezažila. Každý ročník je svým způsobem jedinečný, neboť ještě nikdy se za celé ty roky neopakoval obsah tohoto mezinárodního cvičebně-výukového semináře. Zde každý účastník získá vždy něco nového a posune se na své cestě dál.

Celý seminář osobně vedl šéf-instruktor MSKAI prof. Dr. Rudolf Jakhel, IX. Dan.

Samotný trénink byl nejen velmi zajímavý, ale také dle očekávání velmi náročný. Procvičili jsme a nacvičili techniky s imaginárním soupeřem a dál jsme tyto techniky prakticky nacvičovali již reálně přímo s různými partnery na povrchu z tatami.
Tento seminář byl zaměřen na takzvanou ekonomizaci, tzn. zmenšení časové náročnosti techniky při zachování její účinnosti, přehozy, podmety a obranu bojovníka na zemi.

Kromě tréninku se každý den našel čas také na to, abychom poznávali Prahu. Na semináři jsme komunikovali v několika jazycích a také jsme navázali nová přátelství s karatisty z jiných zemí.