JARNÍ SOUSTŘEDĚNÍ 2023


V prvých jarních paprscích slunce proběhlo Jarní soustředění sportovního karate EMESKAI v Zábřehu na Moravě, ve dnech
18. – 19. a 25.-26. března 2023. Celou akci měl organizačně na starosti mistrovský kandidát Martin Kohut, 2. kyu.

Oficiálně Jarní soustředění zahájil v sobotu v 11:00 hod. M. Zezulka, VI. Dan. Po společné rozcvičce, byli účastníci rozděleni do skupin podle stupně technicko-taktické vyspělosti a v nich trénovali každý svůj učební program. Tréninkovou náplň prvého víkendu jsme u nižších pasů věnovali především detailům v technikách, u vyšších pasů více složitějším kombinacím. Už při tréninku se občas hodily chrániče J.

Skupinu nižších pasů do 10. kyu (bílé a žluté pásy) vedl v sobotu Jan Radil, II. Dan. Oranžovým pasům se věnoval mistrovský kandidát Martin Goláň, 2. kyu a vyššímpasůmpakMiloslav Motl, IV. Dan. V neděli bylo vedení skupin obdobné, jen tréninkový obsah byl náročnější a přímo navazoval na předchozí den.

Prvý víkend byl tedy intenzivně věnován korektuře technik, sparingovým cvikům ve dvojicích a modelovým situacím v zápase…

Druhý víkend byl v sobotu věnován ujasnění požadavků na jednotlivé stupně (pásy) a přípravě na testovní praxi (turnaj). Úvod provedl M. Zezulka, VI. Dan a následně s pomocí ostatních mistrů a mistryň se účastníci rozdělili do skupin, v nichž se připravovali.

Daná technika nebo cvik se ukázal každé skupině jiným způsobem – čím vyšší pás, tím náročnější varianta. Každé skupině bylo také vždy upřesněno, na který faktor sportovního výkonu se má zaměřit, tedy co je od ní očekáváno.

V neděli jsme si po úvodním pozdravu a informacích o průběhu mohli všichni prakticky vyzkoušet, nakolik jsme opravili své chyby a vyzkoušet si nové naučené věci, které si již dostatečně zažily.

Nejdříve jsme se náležitě zahřáli a rozcvičili. Poté se již každý začal individuálně připravovat na soutěž. Většinou se věnovali procvičení bojových kombinací a sérií, které mohli používat v bojích na turnaji.

Po krátké pauze, kdy se každý závodník připravoval po svém, se rozběhly soutěže forem (sestav). Začalo se mistrovskými kategoriemi a postupně se pokračovalo nižšími kategoriemi na dalších bojištích. Na konci každé kategorie byly shrnuty základní postřehy soudců, aby soutěžící věděli, na co se zaměřit při opravách.

Po kratší pauze se pokračovalo sportovními boji a po nich sparingovými boji. Opět od nejvyšších kategorií po ty nejnižší.

Koordinátor Miroslav Zezulka, VI. Dan pak vypíchl jednotlivé zajímavé momenty nebo výkony konkrétních jednotlivců.

Po tomto závěrečném shrnutí nastal čas pro předání diplomů těm úspěšnějším, jak ze soutěží forem, tak z bojů. Tento turnaj byl součástí zkoušek na vyšší stupně a proto byly následně slavnostně předávány certifikáty s vyšším technickým stupněm (páskem) těm, kteří splnili všechna potřebná kritéria.