Zimní soustředění 2023


O dvou posledních lednových víkendech (21.-22.1. a 28.-29.1 .2023) se v Zábřehu na Moravě uskutečnilo Zimní soustředění EMESKAI – moderního sportovního karate. Akce se zúčastnila takřka stovka karatistů z celé republiky. Bylo to prvé soustředění EMESKAI v tomto roce a přímo navazovalo na loňské tréninky. Celou akci měl organizačně pod palcem Dalibor Oliva, I. Dan, člen mezinárodní Dan Academy EMESKAI.

První víkend v sobotu proběhly učební programy A, 9 a R (prohlubující) podle didaktických principů a progresivního zatěžování. Tyto programy plynule navazují na ostatní soustředění v průběhu celého roku.

V učebním programu A jsme navazovali na programy 12 a 11 z podzimní Úvodní školy pro nováčky. Pak jsme se zaměřili ve cvicích na švihy, plyometrii a odstranění základních chyb (nyní je to velmi důležité).

V učebním programu 9 jsme se žlutými pásy navazovali na jejich stávající dovednosti a posouvali je dále. Jak technicky, tak v taktické rovině.

Program R byl určen pro vyšší pásy, kteří již mají UP9 v základní podobě zvládnutý. Byl to tedy průřez nižšími učebními programy až do UP9 s důrazem na jiné faktory sportovního výkonu než jen technika. Převážně tedy na rychlost, přesnost, taktiku a vytváření taktického momentu… Zde jsou již nezbytností chrániče, neboť tato skupina trénovala prakticky stále ve dvojicích.

První víkend v neděli proběhly učební programy 10, 8 a 5. Učebním programem UP10 navázala tréninková skupina na program A ze soboty. Nyní se již trénovalo s větším nasazením, plyometrií v rozumné rychlosti a na přiměřený kontakt.

Učebním programu 8 to bylo obdobné, jen s náročnějšími technikami. Důraz byl kladen mimo ideální techniku také na rychlost, přesnost a ostatní faktory výkonu.

Pro zelené a vyšší pásy proběhl učební program 5, který umožňuje získat patřičné vyšší stupně. Ideální byl také pro instruktory, kteří jej ještě samostatně nevedli.  

Druhý víkend v sobotujsme se věnovali přípravě na turnaj (testovní praxe). To znamená taktika a strategie, tvorba taktického momentu, používané techniky dle výše pásu…

Neděle pak byla ve znamení testovní praxe. Od forem přes sportovní boje až po sparing. Mistři a zkušení bojovníci  intervenovali během bojů, aby si každý mohl poznačit tipy a rady pro zlepšení.

S prvním soustředěním v roce 2023 začínáme opět sbírat body do Top Fighters a Top Masters. Opět je vyhlášena soutěž o nejaktivnějšího účastníka MSKA-CZ. Vítěz získá účast na naších soustředěních na celý následující rok zdarma.