Zimní soustředění 2018

První akcí v roce 2018 bylo Zimní soustředění EMESKAI konané v Hanušovicích na Šumpersku, které se zúčastnilo osm desítek karatistů. Akce proběhla ve dnech 13.-14. a 20. – 21. ledna 2018 v tělocvičně základní školy v Hanušovicích. Tato akce byla výjimečná tím, že se netrénovalo podle standardních učebních programů, ale obsah byl zaměřen na to, co účastníci potřebovali zlepšit v prvé řadě. K tomu byl přičleněn také trenérský seminář, který nejen trenérům, ale i jednotlivým účastníkům pomohl pochopit souvislosti a provázanost jednotlivých částí ve škole EMESKAI.
Celou akci měl organizačně pod palcem Jan Radil, I. Dan, člen mezinárodní Dan College a držitel mezinárodní instruktorské licence X6.

Z našeho oddílu se účastnilo pouhých 7 členů, ale za výsledky se rozhodně nemusíme stydět. Prvý víkend se v sobotu začalo rozcvičkou dle mezinárodních EMESKAI standardů, kterou vedl Jan Radil, I. Dan. Poté začal jedinečný trenérsko-cvičební program, který ještě nikdy takto v EMESKAI neproběhl a v tomto roce již ani neproběhne. Takže jsme zažili zcela jedinečné okamžiky, kdy jsme na vlastní kůži pocítili zrychlení v technikách karate. Pochopili souvislosti mezi přípravnými cviky pro sportovní přípravku, přes eMeSKádu až po konkrétní techniku karate. Zvláště jsme se zaměřili na kritické body technik, tedy tam kde vzniká explozivní energie pro úder nebo kop. K tomu pochopitelně bylo podáváno patřičné vysvětlení a časté opravy účastníků.

Další oblastí tréninku bylo dynamické překonávaní vzdálenosti k soupeři. A další zcela netradiční obsah tréninků. Zde je na místě připomenout motto z našeho kalendáře akcí: „Nestačí o akcích pouze číst nebo o nich slyšet, je nutno je prožít“. Přesně tohle vystihuje (nejen) tuto akci. Bez vlastního prožitku této akcelerace, bez cítění toho, jak tělo funguje právě v těchto cvicích je čtení o akci pouhou abstraktní teorií. Proto je osobní účast na akcích tak důležitá. Najednou byl konec dne a zážitky jsme pak probírali v diskusích u večeře.

Neděle začala opět důkladnou rozcvičkou vedenou mistrovským kandidátem Daliborem Olivou, 1. kyu. Protáhli jsme unavené a zkrácené svaly po sobotě a na programu bylo taktické chování na bojišti. Největší část byla věnována úloze kouče a pak výkonu samotného bojovníka. Nejprve se vše ukázalo na jednom bojišti s detailním vysvětlením. Poté se účastníci rozdělili na 8 bojišť, přičemž na každém z nich opravoval během boje chyby mistr nebo mistrovský kandidát.

V bojích jsme se tedy střídali systémem každý s každým, takže jsme si zabojovali opravdu dost 😊, ale stihli jsme potrénovat i formy. A to nám vydrželo až do odpoledne. Po tomto víkendu každý cítil svaly, o nichž často netušil, že je má😊.

Druhý víkend byl celý věnován přípravě na turnaj a turnaji samotnému. Později v sobotní odpoledne se rozběhla prvá část turnaje – soutěž forem. Nastupovalo se od nejvyšších kategorií, tedy mistrovských, až po ty nejnižší. Bohužel naše želízko v ohni Tomáš Braun, I. Dan se na prvém víkendu zranil tak nešťastně, že druhý víkend nemohl nastupovat a pohyboval se pouze o berlích. V soutěži forem se zadařilo Janě Ražné, která již po několikáté vyhrála svoji kategorii. Super Jani, gratulujeme 😊. Stejně tak se zadařilo i Tomáši Zezulkovi, který vyhrál svou kategorii a v téže kategorii se umístila na 3. místě také Katka Honešová. Gratulujeme oběma 😊.

Po soutěžích forem pak ještě večer proběhly sparingové kategorie bojů mužů a žen pod 13 let a pod 16 let, kde jsme neměli žádného zástupce. Věříme, že se postupně z našich oddílových členů vyprofilují další úspěšní závodníci, kteří s námi začnou na tyto akce pravidelně jezdit a vyhrávat.

V neděli se pokračovalo boji a začalo se tentokrát od nejvyšších kategorií, tedy absolutních. Zde se představili závodníci nejen s černými a hnědými pásy, ale také s modrými, a dokonce i zelenými pásy. Tentokráte byla tedy absolutní kategorie bohatě obsazena různými úrovněmi závodníků a byla to opět zajímavá změna, která přinesla nové výzvy. Zde tedy nastoupil také náš Rosťa Palička s modrým pásem a zkušenosti získané přímo v boji s těmi nejlepšími jej hodně posunuly dál. Přes velmi náročné boje se mu povedlo vybojovat nádherné 3. místo v absolutní kategorii. Velká gratulace Rosťo.

Posledními boji, kde jsme zasáhli do medailových umístění byly boje žen pod 16 let. Sice jsme neměli žádnou dívku patřící do této kategorie, ale naše Jana Ražná měla nastupovat původně v kategorii dívek pod 13 let. Bohužel tentokrát tato kategorie nebyla otevřena, a proto Jana nastoupila ve vyšší kategorii žen pod 16 let. Tedy proti starším a větším dívkám. Ale i zde se potvrdil potenciál Jany, když v této skutečně náročné konkurenci vybojovala nádherné 3. místo. Jani skutečně obrovská gratulace 😊.

Díky vám všem, jste prostě skvělí. Právě díky vám jsme se jako oddíl umístili celkově na 5. místě v republice. Při počtu našich účastníků jsou to skvělé úspěchy.

Po ukončení turnaje se těm úspěšným rozdaly zasloužené diplomy. Ti, jenž zvládli adekvátně všechny požadavky na vyšší pás – získali jej.