Wakizaši cup 2018

Dva členové naši školy EMESKAI se zúčastnili 17.ročníku externího turnaje WAKIZAŠI CUP, který byl pořádán ve městě Nymburk v sobotu 24.3 2018 pod záštitou Kyoshu karate. Turnaje se oficiálně zúčastnilo 400 závodníku v kata a kumite z 57 klubů. Za EMESKAI se zúčastnili dva závodníci Hanka Štrumfová (Polička) a Jiří Ruibar (Krmelín).

Jirka se vzhledem k jinému stylu karate účastnil pouze soutěží bojů (kumite) a to hned ve dvou kategoriích: nad 18 let, 80+kg a hned poté BRH (bez rozdílu vah). Soutěžilo se podle jiných pravidel než u nás a to WKF. Na bojišti byl hlavní soudce a pomáhali mu dva rohoví.

Na vratech byly vyvěšeny soupisky, kdo s kým bude bojovat, ale nevědělo se na kterém bojišti ani přibližný čas začátku. To bylo hodně špatné, protože kategorie bojů začaly v cca 13:00, ale Jirkova kategorie začínala až v 17:00 hod. Takže se celou dobu musel udržovat v teple, zahřátý a připravený, což člověka samozřejmě po tolika hodinách unaví…

Systém bojů byl eliminační, tzv. pavouk s repasáží. To znamená, že pokud by Jirka prohrál v prvém kole s vítězem kategorie, mohl by ještě znovu bojovat o umístění. Soudci podle Jirkova dojmu nenadržovali, penalizovali držení a příliš silný kontakt do hlavy. Tedy velmi podobně, jak jsme zvyklí podle našich pravidel. Dokonce tito externí soudci hodnotili přímé kopy vpřed, což obvykle, z nám nepochopitelných důvodů, nedělají. Takže pozitivní posun externích soudců WKF ke správnému souzení.

Soupeři – bojovníci se chovali také korektně. Bylo to bezproblémové, přátelské. Koučové seděli u bojiště, mohli pokřikovat na svého svěřence pokyny bez postihu soudcem. Bylo zajímavé sledovat soutěže lehkých vah, kde byla u některých jedinců vidět dobrá dynamika i dobrý takticky moment. Závodníci v Jirkové kategorii byli o něco pomalejší, těžší, nicméně přesto s nimi nebylo vůbec snadné bojovat.

Na tomto turnaji závodníci preferovali techniky jednostranných úderů z přední ruky, diagonální údery ze zadní ruky, dále pak obloukové kopy vpřed a zadní obloukový kop. Bojovalo se 2 min. čistého času.

V eliminačním systému kumite se nám podařilo vybojovat jedno stříbro a dva bronzy:-)
Hanka Štrumfová získala 3.místo v kategorii dorostenky 14-15 let, +54 kg.

Hana Štrumfová (vlevo)

Jirka pomýšlel na medailové umístění a to se mu také povedlo. V kategorii nad 18 let a 80kg vybojoval krásné 2. místo (stříbro) a v kategorii BHR (bez rozdílu vah) skvělé 3. místo (bronz).

Jiří Ruibar (vpravo)

Jiřímu i Hance moc blahopřejeme. Oba dokázali, že karate, které učíme, funguje univerzálně také v jiných stylech karate i na soutěžích s jinými pravidly.