Mistrovství republiky MSKA-CZ 2017

Vyvrcholením letošního roku bylo mistrovství republiky MSKA-CZ 2017 v Praze. Sportovní klání proběhlo 25. listopadu 2017 v Praze Smíchově. Partnery akce Nadace sportující mládeže a T.J. Sokol I. Smíchov.
Naši účastníci přijeli do Prahy před desátou hodinou dopolední. Po úvodních formalitách u vstupu jsme byli nasměrováni do příslušných šaten a dostali základní informace.
Ve sportovní hale jsme viděli známé i neznámé tváře, prohlédli si vystavené medaile a poháry, o které se bude soutěžit… Poklábosili s ostatními účastníky, atmosféra byla pohodová a přátelská.

Akce začala přesně. Úvodní slovo měl koordinátor pro českou republiku Miroslav Zezulka, VI. Dan, který všechny přivítal a podal základní informace. Nato časový koordinátor Filip Papoušek stručně nastínil časový harmonogram jednotlivých kategorií na konkrétních bojištích.
Po slavnostním nástupu a pozdravech začaly soutěže ve formách (sestavách). Každý stupeň pásu měl předepsané povinné sestavy, které musel předvést bezprostředně jednu za druhou. Čím vyšší pás, tím více sestav.
Kamery točily, foťáky fotily, přátelé povzbuzovali… V nejvyšší, mistrovské kategorii nastupoval náš mistrovský kandidát Jiří Ruibar, který se ovšem v tvrdé konkurenci neprosadil a medaili nezískal.

Následovaly další kategorie vysokých pasů, kde v kategorii Forma Quarta Set nastupoval Rostislav Palička, který dokazuje svou postupující úroveň a probojoval se na krásné 3. místo. Další kategorií, kde jsme měli své zástupce byla Forma Prima, kde se skvěle prosadila Jana Ražná a vybojovala 1. místo. Poslední, pro nás úspěšnou kategorií, byla Forma Prima Kids, kde nastupovala naše Kateřina Honešová a Tomáš Zezulka z přípravky. Děti tvoří v současné době větší část našeho oddílu a výsledky dokazují naší správnou tréninkovou přípravu. Děti to baví (a to je prioritní) a také jsou úspěšné. Tomáš Zezulka obsadil nádherné 1. místo a Katka Honešová nádherné 2. místo.

Po ukončení soutěží forem následovaly kategorie bojů. Ty probíhaly opět od nejvyšších kategorií – mistrovských, postupně až po ty nejnižší. Začalo se nejvyšší kategorií – absolutní kategorií bojů mužů, v níž nastoupili také někteří mistrovští kandidáti. Boje byly podle očekávání velmi atraktivní. Techniky zde byly velmi silné, ale pod kontrolou. V této kategorii nastoupil v prvém boji náš Jiří Ruibar s Vojtěchem Zoubkem z Chotěboře. Bohužel, než se Jirka dostal do svého bojového tempa již prohrával a ve druhé části duelu již nestihl bodový náskok stáhnout. Takže v tomto prvém boji Jirka prohrál 1:4. To byla velká škoda. V druhém zápase nastoupil proti sobě rovnému Daliborovi Mrňávkovi z Pardubic, kterého v plné koncentraci zdolal 13:4 a připsal si prvé vítězství. V dalším, velmi náročném souboji, nastoupil proti favoritu kategorie Adamovi Knajblovi z Pardubic, kterého skvělými direktními kontry na hlavu zdolal 4:1 a připsal si druhé vítězství. V dalším boji se postavil Davidovi Mikeši z Vysokého Mýta, kde hned ze začátku boje taktickou chybou inkasoval obloukový kop na hlavu a s roztrženým obočím již nemohl pokračovat v soutěži. Přes toto vyřazení získal naštěstí v předchozích bojích tolik bodů, které stačily na hezké 3. místo v soutěži.

V kategorii absolutních bojů žen nastupovala naše Monika Zezulková. V prvém duelu se utkala s velmi technickou bojovnicí Hankou Štrumfovou z Poličky. Mladá nadějná karatistka, která ještě neměla dostatek bojových zkušeností jako naše Monika. Takže začátek duelu byl jednoznačně v rukou naší Moniky, která si postupně budovala bodový náskok. Ovšem po radách zkušeného kouče se i Hanka začala prosazovat a postupně direktními kontry na hlavu snižovala Moničin náskok. Ta naštěstí včas prokoukla tuto taktiku a vice méně již Hance nedala šanci. Takto to v podstatě vydrželo do konce zápasu a Monika zvítězila 11:9.
V dalším zápase nastoupila Monika proti Kateřině Kučerové z Vysokého Mýta. S touto závodníci již měla Monika své zkušenosti z předchozích turnajů, a tak si jen pohlídala obvyklé taktiky této závodnice. Celý boj byl tak v podstatě opět pod Moničinou taktovkou, která s velkým bodovým náskokem 10:2 zvítězila.
Další soupeřkou byla MUDr. Martina Neudertová z Pražského oddílu. Favoritka a obávaná bojovnice s širokým repertoárem. S ní nastupovala Monika poprvé, a tak bylo na začátku opatrné oťukávání s analýzou boje soupeřky. Martina je vyšší a má delší končetiny, takže na hlavu se jí Monika moc nedostala, ale fungovaly úhyby do stran a následné kontry ze strany. Také se Monice podařilo několik přímých kontrů kopem vpřed do těla soupeřky. Změnou taktiky se Monice podařilo zvítězit s dvojnásobným množstvím bodů 12:6. A to již vypadlo velmi slibně s medailovými pozicemi.
Poslední a nejdůležitější soupeřkou, kdy se v podstatě rozhodovalo o prvém místě, byla Kristýna Krejzlová z Pardubic. Ta měla sice delší pauzu a na soutěžích jsme ji neviděli, ale o to více překvapila skvělou připraveností. Již v soutěži forem demonstrovala svou technickou úroveň, když při svém comebacku obsadila skvělé 3. místo. Ani v jednom z předchozích duelů neprohrála, stejně jako naše Monika. Začátek boje byl opět pod taktovkou Moniky, která se do Kristýny pustila bez zbytečného respektu. Ovšem ta se jen tak nedala a rychle srovnávala skóre. Boj byl velmi vyrovnaný a chvílemi vedla každá z obou závodnic. Ke konci zápasu vedla Kristýna a už to vypadalo, že touto výhrou se stane šampionkou celé této kategorie. Ovšem Monika bojovala do poslední chvíle a skutečně jen několik vteřin před vypršením časového limitu se jí podařilo skóre srovnat. Tento boj tedy skončil remízou 10:10. Monika měla nakonec celkově o jedno vítězství více a toto rozhodlo o šampiónce této absolutní kategorie a tou se stala naše Monika Zezulková.

V bojích modrých a zelených pasů jsme měli Rostislava Paličku, který pomalu, ale jistě stoupá po technické i taktické stránce. V prvém boji nastoupil proti Filipovi Papouškovi z Prahy. Duel byl vyrovnaný, ale nakonec jej Rosťa dotáhl do vítězného konce se skóre 8:3. V dalším boji se mu postavil Luboš Malý z Vysokého Mýta. Na tohoto borce Rosťa chvíli nemohl najít „recept“, ale pak už to šlo ráz na ráz a duel vyhrál v poměru 10:4. Dalším soupeřem byl Martin Goláň z Pardubic. To byl tvrdý soupeř a boj byl vyrovnaný. Nakonec ovšem skončil ve prospěch Rosti 8:5. Posledním soupeřem byl stále se zlepšující Jiří Michek z Pardubic. Tento bojovník roste podobně jako Rosťa – pomalu, ale jistě. I tento boj Rosťa vyhrál a stal se tak šampionem kategorie.

Ve sparingových kategoriích jsme v bojích žen oranžových měli želízko v ohni, a to Andreu Paličkovou, která se dlouhodobě drží na medailových pozicích. Ani zde nezklamala a stala se vítězkou této kategorie.
V bojích mužů oranžových se náš Ladislav Dostálek probojoval až do semifinále. Zde v bojích o třetí místo podlehl Lukáši Malému z Vysokého Mýta 5:3 a skončil tak na hezkém 4. místě.
Alexandra Střapcová nás reprezentovala v kategorii bojů žen po 16 let. Bojovala hezky a dařilo se jí vyhrávat až na jednu nešťastnou diskvalifikaci za úder do hlavy. To rozhodlo o ztrátě prvého místa, ale získané 2. místo je v republice také velice slušné.

Veřejná část turnaje určená pro čestné hosty, partnery a ostatní příznivce moderního sportovního karate proběhla od 14:00 hodin. To byly k vidění formy vítězů jednotlivých kategorií a boje vysokých kategorií, různá finále a další atraktivní boje.
Po ukončení všech bojů si závodníci navzájem sdělovali zážitky, ukazovali modřiny a živě diskutovali. To vám nenahradí žádné vyprávění nebo čtení o akci na webu nebo v bulletinu. To nemůže nahradit vlastní zkušenost a zážitky, cítit atmosféru…
Na závěr akce ti nejúspěšnější získali diplomy, poháry a medaile. Ti méně úspěšní alespoň hromadu cenných zkušeností a skvělé zážitky.

Naši krmelínští borci dosáhli těchto úspěchů.